Paris Covid-19’a karşı aşılanması hedefleniyor

Paris Belediye Başkanlığının sağlıktan sorumlu vekili Anne Souyris 20 kasım cuma günü yaptığı açıklamada, ocak ayından itibaren Paris nüfusunun % 30-40’ı olan 700.000 kişiyi Covid-19’a karşı aşılamaya hazır durumda olabileceklerini söyledi.

Anne Souyris, bu kampanyanın ilk olarak Sağlık Sigortasından yazılı çağrı alacak olan “65 yaş üstü ve riski yüksek olanları” ilgilendireceğini ve öncelikli kitleleri karşılayacak beş belediyeden saha talep edeceklerini söyledi. Sağlık personeli de aşıya ilk erişebilenler arasında olacak. Paris’in merkezinde yaşayan iki milyondan fazla Parislinin geri kalanı için şehir hekimlerince gerçekleştirilecek olan “ikinci bir aşılama kampanyası” olacağını söyledi

AFP’in  (Fransa Ulusal haber Ajansı) haberine göre; cuma günkü toplantıda Profesör Jean-François Delfraissy, “virüsün dolaşımını sınırlamak için halk sağlığı önlemlerine devam edilmesi” zorunluluğunda ısrar etti. İkinci sokağa çıkma yasağının bu biraz karmaşık aşamasından “sonra ocak ayının başında, günde yaklaşık 5.000 yeni vaka beklendiğini ekledi. “Yaz boyunca yaptığımız şeyi yaparsak, Mart ayında üçüncü bir dalga olacak” diye uyardı ve bunun “test- izleme – izolasyon  stratejisini optimize etmek için gerekli olduğunu” ekledi.

Belediye başkanı yardımcısı (PS) Emmanuel Grégoire, “Bu kadar kısa sürede bu kadar çok insanı aşılamak maddi olarak imkansız” diyerek, bu aşamada salgınla mücadelede bir rakam vermenin makul olmadığını vurguladı. Anne Hidalgo’nun yardımcısı, kent nüfusunu bir an önce aşılayabilmek için bölge sağlık kurumu ve emniyet müdürlüğü ile çalıştıklarını belirtiyor.

Oya Tronscorff / Paris

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin