“Oyun sokakta” dediler teknolojiden uzak durdular

0

Düzce’de çocuklar ve gençlerdeki aşırı ve bilinçsiz Teknoloji/İnternet kullanımının önlenmesi ve farkındalık yaratılması amacıyla 3 gün boyunca “Oyun Sokakta Etkinlik” programı düzenlendi. 

Düzce Valiliği öncülüğünde okul çağındaki çocuk ve gençlerin teknolojiyi, interneti aşırı ve bilinçsiz kullanmasını önlenmek ve farkındalık oluşturmak için 3 gün boyunca “Oyun Sokakta Etkinlik” programı düzenlendi. Etkinlikler Düzce Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Gençlik Spor Müdürlüğü ve Yeşilay Cemiyeti işbirliği ile gerçekleşti.

Yeşilay ve Sağlıklı Yaşam Kulüplerinde görevli öğrenciler de etkinliklerde yer aldılar.
Güvenli internet kullanımının temel bilgileri de öğretildi

Etkinlik programı boyunca Gölormanı İlköğretim Okulu ve Yeni Taşköprü Köyü İlköğretim Okulu, Rıza Malatyalı İlköğretim Okulu ve Necmi Hoşver İlköğretim Okulu, Sevgi Evlerinde kalan öğrencilerle bir araya gelindi.

 

 

“Sosyal ilişkileri olumsuz yönde etkiliyor”

Konu ile ilgili yapılan açıklama şu şekilde:

“Bilindiği üzere günümüzde gelişen teknolojilerden olan bilgisayar ve internet kullanımının yaşamımızda istenilen bilgiye anında ulaşabilme, bilgi paylaşımını sağlayabilme gibi getirdiği kolaylıklar yanında çok sık ve zararlı kullanımından kaynaklanan birçok problemi de beraberinde getirmekte. Bireylerde okul çağındaki çocuk ve gençlerde oldukça sık görülen problemli internet/bilgisayar kullanımı, sosyal ilişkilerin olumsuz yönde etkilenmesine, aile bağlarının zayıflamasına neden olmakta.

Özellikle çocukluk döneminde oyun, çocuğun hayata hazırlanmasına yardımcı olan, yetişkinlik döneminde karşılaşacağı rollere hazırlar. Çocuk, oyun yoluyla sosyal ve kültürel normları öğrenir ve yetiştiği kültürde nelerin önemli ve uygun olduğu hakkında bilgi edinir. Arkadaşlık kurma, paylaşma, yardımlaşma, kendi haklarını koruma, başkalarının haklarına saygılı olma, gruba katılma, cinsiyet rolü, büyüklere karşı saygı, küçüklere karşı sevgi gibi sosyal gelişimi ile ilgili birçok yeteneği oyun yoluyla kazandığı unutulmamalıdır.”

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin