Oyun 2018’e katılmak için son üç hafta

Türkiye 23. Zeka Oyunları Yarışması Oyun 2018’de kayıtlar için son gün 15 Mart Cuma. Yarışma her yaş grubuna ve her eğitim düzeyine açık.

Türkiye İş Bankası ana sponsorluğuyla gerçekleştirilen; Milli Eğitim Bakanlığı, ODTÜ ve TÜBİTAK tarafından desteklenen OYUN 2018 insanlarımızın düşünme ve problem çözme yetilerini artırma çabalarına katkı sunmak için düzenleniyor. Sorular yarışmacıların bilgi birikimlerini değil, zekâlarını nasıl kullandıklarını değerlendirmeye yönelik.

Miniklerden Emeklilere Beş Farklı Yaş Kategorisi

Her yaştan katılımcı tarafından merakla beklenen yarışmada bu yıl ilk defa “Emekliler” yaş grubu da bulunacak. Oyun 2018 Minikler (6-9 yaş), Çocuklar (10-13 yaş), Gençler (14-17 yaş), Yetişkinler (18-49 yaş) ve Emekliler (50 yaş ve üzeri) olmak üzere beş ayrı yaş kategorisinde yapılacak.

Eleme sınavında başarılı olan yarışmacılar 6-9 Nisan tarihleri arasında internet üzerinden düzenlenecek yarı final sınavına katılabilecekler. Yarı finalde başarılı olan yarışmacılar ise 13 Mayıs Pazar günü Ankara’da yapılacak yazılı final sınavına katılmaya hak kazanacaklar.

Sorular Emrehan Halıcı’dan

Eleme, Yarı Final ve Final sınavları üçü kategoriler arasında ortak olmak üzere toplam 10’ar sorudan oluşuyor. Sorular her yıl olduğu gibi bu yıl da vakıf başkanımız Emrehan Halıcı tarafından hazırlanıyor. Yarışmanın daha önceki yıllardaki en başarılı isimlerinden oluşan Türkiye Zeka Vakfı Soru Kurulu ise soru ve cevapların kontrol edilmesi ve itirazların değerlendirilmesini üstleniyor.

Soru Kurulu şu isimlerden oluşuyor:

• Emrehan Halıcı – Kurul Başkanı, Soruların Hazırlayıcısı
• Aziz Ateş – Kurul Üyesi, İtiraz Sorumlusu, Matematikçi, Oyun 2008 ve Oyun 2012 Birincisi, Oyun 2004 İkincisi, Oyun 2009 Dördüncüsü
• Mehmet Murat Sevim – Kurul Üyesi, Bilgisayar Mühendisi (Google), Oyun 2005, Oyun 2007, Oyun 2011 Birincisi, Oyun 2008 ve Oyun 2009 14-21 Yaş Birincisi, Oyun 2006 İkincisi
• Fatih Keleş – Kurul Üyesi, Bilgisayar Mühendisi (Google), Oyun 2002 Birincisi
• Doç. Dr. Özgür Kişisel – Kurul Üyesi, Akademisyen (Matematik Bölümü, ODTÜ)
• Yrd. Doç. Dr. Fatih Sulak – Kurul Üyesi, Akademisyen (Matematik Bölümü, Atılım Üniversitesi), Türkiye Go Şampiyonu (6 defa), Oyun 1999 İkincisi, Oyun 1997 Üçüncüsü
• Ali Tamur – Kurul Üyesi, Yazılım Mühendisi (Google)

Toplam Ödül 30 Bin Lira

Her kategoride ilk 3 yarışmacının para ödülü aldığı Türkiye 23. Zeka Oyunları Yarışması’nda toplam ödül 30.000 TL! Ayrıca, her kategoride ilk 10 sırayı alanlara kitap/dergi vb. eğitim ürünleri hediye ediliyor.

Türkiye Zeka Vakfı web sitesi (www.tzv.org.tr) üzerinden yayınlanan soruları yanıtlayıp yarışmaya katılabilmek için kayıt olmak gerekiyor.

İki Örnek Soru

1. Şekilde ne yazıyor?

2. Dünün harf sayısı kadar sonraki günün harf sayısı ile yarının harf sayısı kadar önceki günün harf sayısı eşittir. Bugün günlerden ne?

KaydetKaydet

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin