Dünya otomotiv sektörünün öncüleri Bursa’da

Bursa, OSB, otomotiv, iş birlikleri
Otomotiv sektörü temsilcileri 5000’in üzerinde iş görüşmesi yapmayı planlıyor.

Bursa OSB’nin ev sahipliği yaptığı, dünyanın önde gelen otomotiv sektörü temsilcilerinin katıldığı “Automotive Meetings-Turkey” programı Merinos AKKM’de gerçekleştirildi.

Dünya ve Türk otomotiv sektörünün önemli temsilcilerinin katıldığı 14-16 Kasım 2017 tarihlerinde gerçekleşecek olan organizasyon, Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi (AKKM) Orhangazi Salonu ve Fuar Alanı’nda başladı. Türkiye dahil olmak üzere 28 ülkeden 260 firmanın ve 500’ün üzerinde yabancı ziyaretçinin katıldığı buluşmada 5000’in üzerinde ikili iş görüşmesi yapılması planlanıyor. Programa, Bursa Valisi İzzettin Küçük, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Ekonomi Bakanlığı Otomotiv Dairesi Başkanı Ali Rıza Oktay, Bursa Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Başkanı Hüseyin Durmaz, BTSO Başkanı İbrahim Burkay, BTSO Meclis Başkanı Remzi Topuk, Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Yönetim Kurulu üyesi Baran Çelik, Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, Bursa Kent Konseyi Başkanı Hasan Çepni ve çok sayıda sektör temsilcisi ile davetliler katıldı.

Otomotiv endüstrisinin başkenti                                                                                   
Programın açılışında konuşan Bursa OSB Başkanı Hüseyin Durmaz, ABD’den Fransa’ya, Almanya’dan Japonya’ya İran’dan Rusya’ya kadar 28 ülkeden 100’den fazla ve Türkiye’den de 120’nin üzerinde sektör devlerinin katılımıyla Bursa OSB’nin ev sahipliğinde programın yapıldığını söyledi. Durmaz, TİM verilerine göre Türkiye’nin toplam ihracatı içinde otomotiv endüstrisinin yüzde 20’si gibi büyük bir oranda payı bulunmaktadır. Mesela bu yılın ilk 9 ayında Türkiye’den yapılan toplam 106 milyar 739 milyon dolarlık ihracatın içinde otomotiv endüstri ürünlerinin tutarı 20 milyar 773 milyon dolar düzeyindedir. Tabi ki Bursa, ana sanayi fabrikaları ve yüzlerce yan sanayi tesisi ile Türk otomotiv endüstrisinin başkentidir” dedi. Bursa OSB Başkan Yardımcısı ve OİB Yönetim Kurulu üyesi Baran Çelik ise, otomotiv endüstrisinin son 11 yılın sektörel ihracat şampiyonu ve ülke ihracatının en önemli itici gücü olduğunu vurguladı. Toplam üretimin ortalama yüzde 75’inin ihraç edildiğini aktaran Çelik, dünya motorlu taşıtlar üretiminde 17. sıradan 14. sıraya yükseldiğini ifade etti.                                                                                                                                                Etkinliğin sponsor firma temsilcileri de kurumlarını tanıtan birer konuşma yaparken, programın sonunda sponsorlara teşekkür plaketleri takdim edildi.

 

 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin