Otel inşaat sorumlusu ”Katliam söz konusu değil”

Peri bacalarına yakın yapılan otel inşaatına tepki büyüyor. Otel inşaatının sorumlusu Mustafa Kardeş yaptığı açıklamada, “Gördüğünüz gibi peri bacalarıyla uzaktan yakından alakası yok. Peri bacalarına yaklaşık 50-60 metre mesafededir. Hiçbir katliam falan söz konusu değildir” dedi.

Göreme’de peri bacalarının yanı başına yapılan ve eski Göreme Belediye Başkanı’na ait olduğu öğrenilen otel inşaatı büyük tepki topladı. Daha önce de yapılaşma iddialarıyla gündeme gelen bölgede yapılan otel inşaatıyla ilgili, otel inşaat sorumlusu Mustafa Kardeş ve Göreme eski Belediye Başkanı Mahmut Kardeş açıklamada bulundu. Öte yandan, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından da otel çalışmasının durdurulduğu bildirildi.

”Hiçbir katliam söz konusu değildir

Oluşan tepkilerin ardından otel inşaat sorumlusu Mustafa Kardeş ve Göreme eski Belediye Başkanı Mahmut Kardeş de açıklamada bulundu. Otel inşaatının sorumlusu Mustafa Kardeş yaptığı açıklamada peri bacalarına zarar vermediğini söyledi. Kardeş, “Göreme Belediyesi tarafından yapı inşaatı verilmiş bir inşaat. Gördüğünüz gibi peri bacalarıyla uzaktan yakından alakası yok. Peri bacalarına yaklaşık 50-60 metre mesafedir. Sağında ve solunda mevcut binalar var. Hiçbir katliam falan söz konusu değildir” dedi.

”Göreme’de 1989-1994 yıllarında Belediye Başkanı olarak görev yapan Mahmut Kardeş”

”Bakanlık kurullarından onaylı”

Göreme’de 1989-1994 yıllarında Belediye Başkanı olarak görev yapan Mahmut Kardeş de açıklamasında imarda hiçbir sıkıntı olmadığını, yapının bakanlık kurullarından onaylı ve kendilerine dede mirası olduğunu söyledi.

 

Kamuoyunda tepki toplayan haberin ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Göreme beldesinde yapılan otel inşaatı için mühürleme kararı çıkartılarak Nevşehir Valiliğine yazı gönderildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Nevşehir ili Göreme beldesinde otel inşaatı yapıldığına dair haberler basına yansımıştır. Konu Bakanlığımız tarafından ivedilikle incelemeye alınmış olup, Anadolu ve dünya kültürünün istisnai değerlerinden olan peri bacalarına yakın bir noktada 2 pafta 9423 parselde başlatıldığı belirlenen inşaat durdurulmuştur” denildi.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin