Ortak elektrikli otobüs alımı için 12 büyükşehir belediyesi anlaştı

Dünya genelinde 12 büyükşehirin belediye başlanları aldıkları ortak karar ile  “daha yeşil, daha sağlıklı ve daha refahlı” bir şehir için 2025’den itibaren yalnızca tamamen elektrikli araç alma anlaşması yaptılar. 

Anlaşmayı imzalayan şehir yönetimleri arasında Londra, Paris, Los Angeles, Kopenhag, Barselona, Quito, Vancouver, Mexico City, Milano, Seattle, Auckland ve Cape Town belediyeleri yer alıyor.

Bu amaçla Los Angeles belediyesi geçtiğimiz günlerde 100 adet elektrikli otobüs siparişi verdi.

“C40 Fosil Yakıtsız Sokaklar Deklarasyonu” adlı uluslararası anlaşmada elektrikli otobüs alımı dışında aşağıdaki maddeler yer alıyor;
  • Yürüyüş, bisiklet ve kamuya açık toplu taşıma araçlarının kullanma oranlarını arttırma
  • Şehir caddelerinde havayı kirleten araç sayısını azaltma
  • Şehir filoları için sıfır emisyonlu araç temin ederek örnek oluşturma
  • Sıfır emisyonlu araçlara geçişi hızlandırmak ve şehirlerdeki araç millerini azaltmak için tedarikçiler, filo operatörleri ve işletmelerle işbirliği yapma

Öte yandan geçtiğimiz Nisan ayında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı “20 elektrikli otobüs” ihalesi kapsamında Ankara’da üretim yapan bir firmanın teslim ettiği tam elektrikli 20 otobüs Gündoğdu Meydanı’nda düzenlenen törenle seferlerine başladı.

Aynı şekilde IETT’nin daha önce 2 kez iptal ettiği elektiriki otobüs ihalesi geçtiğimiz mayıs ayında gerçekleşti. İhale kapsamında 97 adet Körüklü Tip ve 103 adet Solo tip olmak üzere toplam 200 adet Elektrikli Otobüs alımı yapılacak. Otobüs alımlarının haricinde Şarj Üniteleri, Jeneratör ve Trafo gibi yan malzemelerin de tedariği ve kurulumu yapılacak.

Ayrıca İstanbul’da iTaksi uygulamasındaki taksicilere yönelik elektrikli araç satın almaları için kredi ve finansman desteği sağlanacak.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin