Orhan Kemal Edebiyat Festivali sona erdi

Orhan Kemal Edebiyat Festivali

“Bu topraklar, sanata ve sanatçısına her zaman sahip çıkmıştır”

Çukurova Belediyesi’nin bu yıl ikincisini düzenlemiş olduğu Orhan Kemal Edebiyat Festivali, Orhan Kemal Kültür Merkezi’nde kutlandı.  Festivalin bu yılki onur konuğu yazar Muzaffer İzgü idi.

Orhan Kemal Edebiyat FestivaliFestivalde imza etkinlikleri yanı sıra yazarlarla söyleşiler düzenlendi. Antakya, Adana, Mersin ve diğer illerden imza etkinliğine davet edilen yazarlar, kitaplarını imzalayıp okurlarıyla buluştu. Orhan Kemal’in “Eskici ve Oğulları” eserini konu alan kısa film gösterimi yapıldı.

Yaşar Kemal’den Muzaffer İzgü’ye adlı cam mozaik resim çalışmaları ve Varlık dergisinin sayfa kapakları, Orhan Kemal Kültür Merkezi salonunda sergilendi. Nazım Öğütçü ve Işık Öğütçü “Babamız Orhan Kemal” adlı söyleşide, babalarının sergilenen  fotoğraflarını yorumladılar.

Sinema sanatçısı Menderes Samancılar, gazeteci- yazar Özgür Mumcu, yazar Buket Uzuner, Mazlum Vesek, Prof. Dr. Şükrü Halûk Akalın, Ayça Öztorun ve Uğur Pişmanlık’ın da katıldığı festivalde açılış konuşmasını, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin yaptı. Bu yıl ikincisi kutlanan Orhan Kemal Edebiyat Festivali’ne  ilginin fazla olmasını çok anlamlı bulduğunu söyleyen Çetin; “Bu topraklar, sanata ve sanatçısına her zaman sahip çıkmıştır. Kültüre, sanata, bilime ve eğitime değer vermek, nesillerin önünde aydınlık bir meşale olmaktır. Bu nedenle sanata ve sanatçılarımıza sahip çıkmak her zaman misyonumuz olacaktır” dedi.

Orhan Kemal Edebiyat FestivaliFestivalin bu yılki teması “Çocuk ve Sevgi”, onur kurumu Varlık Yayınları, onur konuğu ise yazar Muzaffer İzgü idi. Sağlık sorunları nedeniyle etkinliğe katılamayan İzgü, memleketi Adana’ya, Çukurova halkına ve özellikle çocuklara görüntülü ses kaydıyla anlamlı bir konuşma yolladı.

Muzaffer İzgü’nün kitapları, Çukurova Belediyesi tarafından çocuklara armağan edildi.

Organizasyonu başarıyla yürüten Çukurova Belediyesi Basın Danışmanı Gazeteci Ufuk Tekin, “Orhan Kemal Edebiyat festivalimiz, her yıl coşku anlamında bir çığ gibi katlanarak büyüyecek” dedi.

Ayça Öztorun / gazeteistanbul

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin