Ordu’nun derelerine dizgin vurulacak

ordu'nun dereleri

Ordu’da geçen yıl Ramazan bayramında Fatsa ve Perşembe ilçelerinde yaşanan sel felaketinin bir daha tekrarlanmaması için düğmeye basıldı 

Ordu’da 5, 6 ve 7 Temmuz 2016 tarihlerinde Fatsa ile Perşembe ilçelerindeki Ilıca ve Gacalı Irmağı havzalarında meydana gelen sel ve taşkınların bir daha yaşanmaması için çalışmalara başlandı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, 3 kişinin hayatını kaybetmesine, 14 köprü ile 16 evin yıkılmasına, 100’den fazla küçük ve büyükbaş hayvanın telef olmasına ve 239 grup mahalle yolunun zarar görmesine sebep olan sel ve taşkınların önlenmesi, Ilıca ve Gacalı havzalarında böyle bir afetin bir daha meydana gelmemesi için yaklaşık 100 milyon liraya mal olacak bir eylem planı hazırladı.

Gacalı Deresi havzasında yapılacak ıslah çalışmaları için 20 milyon lira, Ilıca Irmağı havzasında yapılacak ıslah çalışmaları için 71.5 milyon TL’nin harcanmasının öngörüldüğü eylem planına göre, havzalarda bulunan tarım alanlarının drenajlarının yapılması, havza üzerindeki orman yolları ile kırsal kesim yollarının onarım ve rehabilite edilmesi, dere içlerinde ağaç temizliğinin yapılması ve havzanın heyelan haritalarının çıkarılarak önlemlerinin alınması hedeflendi.

Ordu'nun dereleri
Yağmur suları kontrol altına alınıyor

Yağmur suları kontrol altına alınıyor
DSİ, AFAD, Orman Genel Müdürlüğü, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığının paydaş kuruluşlar olduğu eylem planında ilk etapta yağmur sularının yüksek kesimlerinden ırmak zeminine kadar akıntısına doğal drenajı tesis edilerek müdahale edilecek ve akış rejimi yeniden düzenlenecek. Heyelan ve selin kontrol altına alınması için dere kıyılarına topuk oluşturarak kıyı kaymalar ve moloz akmaları önlenecek.

Proje kapsamında ayrıca havza içerisinde yapılacak etüt ve proje çalışmaları neticesinde orman, tarım ve köy yollarında tekniğine uygun yapılmayan yol dere geçişlerindeki sanat yapıları, yol boyu drenajın iyileştirmesi, gerekli yerlerde ilave sanat yapıları yapılacak.

Eylem planına dere içi temizlikleri Ordu Büyükşehir Belediyesi ve DSİ işbirliği ile yapılacak. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı da havza boyunca yağmur sularının heyelanı tetiklememesi için fındık alanlarında şehir yağmur suyu şebekesi gibi drenaj sisteminin kurulması için proje hazırlayarak uygulayacak.

Son 400 yılın en büyük yağışı
5, 6 ve 7 Temmuz 2016 tarihinde meydana gelen sağanak yağışlarda Fatsa-Ilıca Irmağı havzasına metrekareye 63 kilogram, Gacalı Irmağı havzasına ise 160 kilogram yağış düşmüştü. Yağışlar sırasında Ilıca Irmağı’nda saniyede 506 metreküp, Gacalı Deresi’nde 262 metreküp debi hesaplanmıştı. Bu debi miktarları son 400 yılın en büyük akış hızı olarak belirlenmişti.

Yağışlar sonucu oluşan sel ve taşkınlarda ise fındık arazileri, kivi bahçeleri ve ırmak kenarında yer alan balık çiftlikleri sular altında kalmış, Ilıca Deresi ve yan kolları üzerinde bulunan 6 adet, Gacalı Deresi üzerinde 2 adet yıkılmıştı. (İHA)

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin