Orangutan Maimunah’ın 31’inci doğum günü kutlandı

orangutan

Orangutan  Maimunah ve altı yaşındaki kızı Dewi’ye, Melbourne hayvanat bahçesinde, 31’inci doğum günü kutlamasında her türlü meyve sebze ile ziyafet verildi

Orangutan soyunun yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalması kurbağalardan kaplanlara kuşlardan fillere kadar diğer vahşi hayatın da yok olmasına sebep olacağı ileri belirtildi.

Yağmur ormanlarının hızla yok edilmesinin arkasında yatan sebebin palmiye yağının karlılığından kaynaklandığı ifade edildi. Tropik ormanlar palmiye ağaçlarının dikilmesi için kesiliyor. Yağmur ormanlarında ağaçların kesilmesi sırasında çok sayıda orangutan da öldürülüyor ya da yavrularını yetiştiremeyecek kadar ciddi şekilde yaralanıyor.

Yetim orangutanlar Borneo’daki Myaru Menteng gibi kurtarma merkezlerine getiriliyor. Buralarda kelimenin tam anlamıyla yüzlerce orangutan daha sonra korunan ormanlara bırakılmak üzere bakıma alınıyor.

Bu orangutanlardan biri olan Maimunah da İsviçre Zurih Hayvanat bahçesinde doğdu ve 1992 yılında eşiyle buluştuğu Melbourne geldi. Eşi Santan ise Kanada Toronto hayvanat bahçesinde doğdu.

Bu çiftin iki yavrusu oldu. Küçük Orangutan erkek Menyaru 2003 yılında doğdu, 2010 yılında doğan ikinci yavru  dişi orangutana  Dewi adı verildi.

 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin