Opera 50 ile izinsiz CPU kullanımına son!

Son zamanlarda bazı internet siteleri bilgisayarınızın arka planında kripto para madenciliği amacıyla çalıştırılan ve CPU gücünü gasp eden sekmeler açıyor. Bu sekmeler kapatıldıktan sonra bile bilgisayarınızın CPU gücü gasp edilmeye devam ediyor. 

Reklam engelleyici bir şirket olan AdGuard’ın son bulguları, yaklaşık 500 milyon kişinin bilinçsizce başkaları için kripto para madenciliği yaptığını ortaya koyuyor. Şirket, Alexa’ya göre dünyanın en çok ziyaretçi çeken 100 bin internet sitesinin 220’sinde söz konusu kodun çalıştırıldığını keşfetti.

Öte yandan internet tarayıcısı Opera’da bugün yayınlanan 50. sürümü ile internet sistelerindeki kripto madenciliğine savaş açıyor.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Opera, “Kriptoparaların hayranı olsak da insanların bilgisayarlarını izinsiz bir şekilde kullanarak mining yapan web sitelerini kabul edemeyiz” açıklamasını yaptı.

Opera 50 sürümüyle beraber Cryptojacking için dahili bir koruma sunan şirket, böylece tek tuşla kullanıcıların kendilerini korumasını mümkün kılıyor. Opera 50 sürümünü buradan indirebilirsiniz.

 

 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin