Öldürülen Aleyna Can’ın erkek arkadaşına tahliye

Kartal’da 17 yaşındaki Aleyna Can’ın başından vurularak öldürülmesine ilişkin görülen davada, tutuklu yargılanan Can’ın erkek arkadaşı Bayram Ekici hakkında tahliye karar verildi. 

Kartal’da 17 yaşındaki Aleyna Can’ın başından vurularak öldürülmesine ilişkin 3 sanığın, “kasten öldürme” suçundan müebbet istemiyle yargılanmasına devam edildi. Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, tutuklu sanıklar Bayram Ekici ve Mesut Vural cezaevinden getirilirken, tutuksuz sanık Ercan Ekici’nin avukatları da salonda hazır bulundu.

Duruşmada söz alan tutuklu sanık Bayram Ekici’nin avukatı Ali Kemal Denizli, “Delillerin toplanmış olması ve dosya kapsamına göre müvekkil hakkında kuvvetli suç şüphesi kalmadığı kanaatindeyiz, kaçma şüphesi yoktur” diyerek müvekkilini tahliyesini talep etti. Tutuklu sanık Vural’ın avukatı Murat Filiz de, “Maktul ile müvekkilim arasında düşmanlık ve husumet, kasten öldürmesini gerektirecek hiçbir hukuki ilişki yoktur. Müvekkilim 1 buçuk yıldır tutukludur, tahliyesini istiyoruz” dedi.

Bunun üzerine söz alan sanık Bayram Ekici, “Suçsuzum, tahliyemi talep ederim” dedi. Sanık Vural da, “Aleyna ile benim uzaktan yakından bir alakam yoktur. Onu öldürmem için de bir neden yoktur. Kararı mahkemeye bırakıyorum” şeklinde konuştu.

Erkek arkadaşı tahliye edildi

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık Bayram Ekici’nin tutuklu kaldığı süreyi ve delillerin toplanmış olmasını göz önünde bulundurarak tahliyesine karar verdi. Sanık Vural’ın tutukluluk halinin devamına hükmeden mahkeme, duruşmayı eksikliklerin giderilmesi için erteledi. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Bayram Ekici’nin Aleyna Can’ın erkek arkadaşı olduğu ve olaydan birkaç gün önce bir apartmandan oda kiraladığı anlatılırken, kiralık daireye Aleyna Can ile Bayram Ekici’nin kardeşi Ercan Ekici ve Mesut Vural’ın da geldiği belirtilirken, bir süre sohbet ettikten sonra dışarı çıkmak için hazırlanan Mesut Vural’ın belindeki tabancayı çekmeceye bıraktığı kaydedildi.

Ercan Ekici ve Mesut Vural’ın akşam saatlerinde eve döndüklerinin anlatıldığı iddianamede, tabancayı ellerine alan şüphelilerin mekanizmayı çekerek tetik düşürüp silahı ateşleyerek Aleyna Can’ı vurarak öldürdükleri belirtildi. Bayram Ekici, Ercan Ekici ve Mesut Vural’ın, “kasten öldürme” suçundan müebbet hapisle cezalandırılması istendi.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin