Öğrencilere Hz. Muhammed’in karikatürünü gösteren öğretmen başı kesilerek öldürüldü

Le Monde’un haberine göre; 16 Ekim cuma günü Paris’in banliyölerinden Conflans-Saint-Honorine’de (Yvelines) 47 yaşındaki bir öğretmenin kesilen başı sokağın ortasında, okula sadece üç yüz metre uzaklıkta bulundu.Terörle Mücadele Savcılığı (PNAT), “terör örgütüyle bağlantılı cinayet” ve ” terör örgütü” suçlamasıyla açılan soruşturmayı başlattı. Şüpheli bir adam dolaştığına dair ihbar alan suçla mücadele ekibinden polis memurları, daha sonra yakındaki Eragny’de kendilerini bıçakla tehdit eden bir adamı durdurmaya çalıştı ve vurarak öldürdü. Saldırgan vurulmadan önce “Allah Ekber” diyerek bağırdı. Patlayıcı yelek şüphesiyle bir güvenlik çemberi oluşturuldu ve mayın temizleme servisi arandı.

Moskova’da doğmuş, 18 yaşında Çeçen asıllı bir genç olarak tanımlanan saldırganın yaşanan dramdan dakikalar sonra bir Twitter hesabında kesilmiş kafa fotoğrafı  yayınlandığı iddia ediliyor. Profesörün başı kesik başının fotoğrafının yer aldığı @ Tchetchene_270 takma adı altında bir hesapta: “Allah adına, en merhametli Allah adına, (…) kafirlerin lideri Macron’a, ben ‘ Hz. Muhammed’i küçümsemeye cesaret eden cehennem köpeklerinizden birini idam ettim, size sert cezalar vermeden önce diğer insanları sakinleştirin. ” yazıyor. Bu mesajın yazarının saldırgan mı yoksa olası bir suç ortağı mı olduğunu kesin olarak belirlemek için soruşturmalar devam etmektedir. Kolluk kuvvetleri tarafından vurularak öldürülen saldırganın, istihbarat servisleri tarafından daha önceden radikalleştirildiği bilinmiyordu.

47 yaşındaki ve bir çocuk babası olan tarih-coğrafya öğretmeni kurban, ekim ayı başında ifade özgürlüğü dersinde öğrencilere Charlie Hebdo dergisinde yayınlanan Hz. Muhammed’in karikatürünü göstermişti. Bu ders, okulda tartışmalara neden olmuş, bazı ebeveynler tarafından şikayette bulunulmuştu.

Agence France-Presse’e  (AFP) göre cumartesi sabahı, geceden itibaren  gözaltındaki kişi sayısı dokuza çıktı. Gözaltıların kurbanın çalıştığı ortaokuldaki bir öğrencinin  ve polis tarafından öldürülen saldırganın aile çevrelerinden geldiği söylendi.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, terörist saldırının gerçekleştiği olay yerini  ziyaret etti. Öldürülen profesörün meslektaşları ile görüşmesinin ardından devlet başkanı, “Geçemeyecekler. Barbarlık ve şiddet kazanmayacaktır, bizi bölmeyecekler “dedi.

Oya Tronscorff / Paris

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin