Öğrencilerden moda tasarımına yeni soluk

0
Öğrencilerden moda tasarımı

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü öğrencileri, Agora Alışveriş Merkezi’nde moda şöleni yaşattı

Genç tasarımcılar, deneysel ürünlerden film kahramanlarına dek 96 farklı kıyafet tasarladı, İEÜ’lü öğrenci mankenler, tasarımları podyumda sundu. İEÜ Moda ve Tekstil Tasarım Bölümü Öğretim Görevlisi Jörn Fröhlich’in kumaş atıklarını değerlendirerek hazırladığı ve adını “Bahar Temizliği” verdiği 25 farklı tasarımdan oluşan koleksiyon da izleyenlerin beğenisini topladı.

Deneysel bir koleksiyon

Öğrencilerden moda tasarımı17 öğrencinin hazırladığı Defile17’yi İEÜ Mütevelli Heyet Başkanı Ekrem Demirtaş, İEÜ Rektörü Prof. Dr. Can Muğan, modacılar ve konuklar izledi. İEÜ Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ender Yazgan Bulgun, son sınıf öğrencilerinin sanatçı ve sanat akımlarını tasarımlara dönüştürdüğünü söyledi. Öğrencilerin, öğretim görevlileri Özge Dikkaya Göknur ve Jörn Fröhlich tarafından yürütülen tasarım stüdyosunda çalıştığını belirten Prof. Dr. Bulgun, “Öğrencilerimiz, bir sanatçı veya 20. yüzyıla ait bir sanat dönemini inceledi. Hazırladıkları projede 20. yüzyıl sanatının moda tasarımı üzerine bırakabileceği etkiler üzerine yoğunlaştı. Araştırmaları, dört gösteri parçasından oluşan deneysel bir koleksiyona dönüştü. Öğrencilerimiz, çalışmalarını Öğretim Görevlisi Jovita Sakalauskaite Kurnaz ile de tekstil tasarımlarına dönüştürdü. Tasarımları, İzmir Ekonomili öğrenciler, podyuma başarıyla taşıdı” dedi.

Öğrencilerin sektörle ortak çalışması sonucu denim projesi hazırladığını da aktaran Prof. Dr. Bulgun, bu yıl 3. sınıf öğrencilerinin de popüler ve ikonik kıyafetler, film kahramanlarından oluşan tasarımlar oluşturduğunu kaydetti.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin