Nükleer santral inşaatı temelinde çatlak!

0

Mersin Akkuyu’daki nükleer santral inşaatında, reaktörlerin oturacağı bölümde çatlaklar oluştuğu öğrenildi. Kapatılan çatlakların yeniden oluştuğu söyleniyor.

Akkuyu Nükleer Santral inşaatında, çatlaklar meydana geldi. Reaktörlerin oturacağı bölümde oluşan çatlağın kapatıldığı ancak ardından başka bir çatlağın meydana geldiğini aktarıldı. Beton yapının sorunlu bölümlerinin tamamen kırılıp temelinin yeniden atıldığı öğrenildi ancak nükleer enerji santralinde yapılan bu yamanın ne gibi sonuçlara sebep olacağı bilinmiyor.

Kapatılan çatlaklar yeniden oluşuyor

Habertürk’ten Olcay Aydilek’in haberine göre; oluşan çatlağa, Türkiye Atom Enerji Kurumu tarafından müdahale edildi. Çatlağın oluştuğu bölümler tümüyle kırılıp yenilendi ancak bir kez daha çatlak oluştu. Ardından beton yapının sorunlu bölümlerinin tamamen kırılıp temelinin yeniden atıldığı öğrenildi ancak nükleer enerji santralinde yapılan bu yamanın ne gibi sonuçlara sebep olacağı bilinmiyor. Nükleer santral inşaatında yaşananlar ise söz konusu haberde şöyle özetleniyor:

“Türkiye Atom Enerji Kurumu, bu konuda yaz döneminde önemli bir sınavdan geçti. Rosatom; yaz döneminde 80 metre eninde, 80 metre boyunda yaklaşık 3 metre yüksekliğinde reaktörün oturacağı temeli atmak üzere mesai verdi. Temel alanı belli büyüklükte parçalara bölündü ve beton döküldü. Ancak, bazı bölümlerde çatlaklar oluştu. İlk çatlak temmuz ayında tespit edildi. Beton konusunda uzmanlardan ve değişik üniversitelerde görev yapan akademisyenlerden danışman kadrosu bulunan TAEK, saha denetimlerinde çatlağı tespit etti ve müdahalede bulundu. Sorunlu beton kırıldı. Yeniden atıldı. İzleyen günlerde, bir kez daha denetimlerde bazı bölümlerde çatlak olduğu saptandı. TAEK, talimat verdi ve çatlak olan bölüm tümüyle kırıldı ve yeniden yapıldı. Santralde son durum ne? Bin 200 megavatlık ilk ünitenin, reaktörün oturacağı “baz temel” olarak anılan bölümünde beton işi tümüyle tamamlandı.“

kaynak: Yeşil Portal

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin