Notre Dame Katedrali’ndeki yangın 8,5 saatte söndürülebildi

0

Paris’in en ünlü yapılarından Notre Dame Katedrali’nde çıkan yangın 8,5 saatte söndürülebildi. Fransa’nın iki zengin ailesi, yeniden inşa çalışmaları için 300 milyon euro bağış yapacağını duyurdu.

Fransa’nın tarihi açısından büyük öneme sahip olan Notre Dame Katedrali’nde çıkan yangın 8,5 saatte kontrol altına alındı. Yangında ölen olmazken, 2 itfaiye erinin yaralandığı, 10 itfaiye erinin dumana bağlı zehirlenmeler yaşadığı biliniyor. Fransız basını ülkede büyük üzüntüye neden olan yangına “Gözyaşlarının Notre Dame’ı”, “Paris’in trajedisi”, “Bizim dramımız”, “Felaket” başlıklarıyla geniş yer verdi. Tamamen kontrol altına alınan yangının nedeni araştırılıyor.

İlk belirlemelere göre alev alev yanan katedralin çatısının restorasyon sürecinde olduğu ve yangının onarım çalışmaları sırasında çıkmış olabileceği tahmin ediliyor. İtfaiye ekiplerinin yoğun çabaları sonucu söndürülen yangında çok sayıda sanat eserinin kurtarıldığı belirtildi.
Öte yandan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, başkent Paris’in simgelerinden olan 850 yıllık tarihe sahip Notre Dame Katedrali’ni yeniden inşa etme konusunda söz vererek kampanya başlatılacağını söyledi. Fransa’nın iki zengin ailesi, yeniden inşa çalışmaları için 300 milyon euro bağış yapacağını duyurdu.

Katedral hakkında

Notre Dame de Paris, yani ”Paris’in Leydisi”, Seine Nehri üzerinde Île de la Cité adındaki küçük bir ada üzerine inşa edilmiştir. İnşaatı 1163’te başlamıştır. İki büyük kulesi 1245 yılında bitirildiyse de katedralin inşası 14. yüzyıla kadar devam etmiştir. Merkezindeki sivri kule 19. yüzyılda eklenmiştir. 130 metreye 48 metre olan katedralin ana yapısı 65 metre yüksekliğindedir. Katedralin sembolü haline gelen gül şeklindeki üç vitray cam 13. yüzyıl tarihlidir.

2013’te 850. yılını içindeki yenilenmiş tarihi kilise orgu ile birlikte kutlamıştır. Bu arada 9 adet devasa çan yenilenmiş ve 19. yüzyıldaki  yerlerine geri monte edilmiştir. Orgun bazıları 18. yüzyıla dek uzanan 8000 adet borusu tek tek çıkartılarak elle temizlenmiş ve yerine koyulmuştur. 1730’da Francois Thierry tarafından yapılmış bu değerli org büyük yangından sağ çıkmayı başardı. Yangına kadar Katedral günde ortalama 30.000 kişi tarafından ziyaret edilmekteydi.

 

Kaynak: Columbia Electronic Encyclopedia, 6th Edition, 2019;Encyclopedia Britannica; The Associated Press;http://www.notredamedeparis.fr/en/la-cathedrale/

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin