Nazi kampı görüntülerinin kullanıldığı klip, Almanya’da büyük tepki çekti

0

Alman Rock grubu Rammstein’ın, “Deutschland” adlı klibinde nazi kampı görüntülerinin kullanımı Almanya’da polemiğe yol açtı. Alman devleti için anti-semitizm ile mücadelenin başındaki Felix Stein, “Klibin bu şekilde sahneye konması kırmızı çizginin aşılması anlamına geliyor” dedi.

27 Mart’ta yayımlanan, Alman Rock grubu Rammstein’ın Deutschland adlı klibinin 35 saniyelik tanıtım filmi bir öfke dalgası yarattı. Le Monde’un haberine göre; klipte müzisyenler, üzerilerinde nazi kampındaki mahkumların kıyafetleriyle ve boyunlarındaki iple asılmaya hazır bir hâlde görünüyorlar. Gurubun gitaristi Paul Landers da üzerinde çizgili kumaşa dikilmiş Davut’un sarı yıldızını taşıyor. Alman devleti için anti-semitizm ile mücadelenin başındaki Felix Stein, “Klibin bu şekilde sahneye konması kırmızı çizginin aşılması anlamına geliyor” diyerek duyduğu rahatsızlığı belirti ve ekledi: “Nazi dönemini tanıtım amaçlı kullanabilir miyiz?

Yahudiler Merkez Konseyi eski başkanı Charlotte Knobloch, “Rammstein’ın milyonlarca insanın acı çekmesini ve katledilmesini eğlenceye dönüştürme tarzı şımarıkça ve ahlaksızca” dedi. Kudüs’teki Yad Vashem anıtı sözcüsü Iris Rosenberg ise, “Yad Vashem, sanatçıları Holokost mağdurlarına ve hayatta kalanlara saygı duyulması için sorumlu davranmaya teşvik ediyor” yorumunda bulundu.

”Bir eseri asla bütünüyle görmeden yargılamamalısınız”

20minutes Gazetesin’den Fabien Randanne, “Deutschland’ın polemiklerin gerisinde sembollerle dolu bir klip olduğunu” söylüyor. “Klipten kısa bir alıntı Almanya’da skandala yol açtı ama tamamı izlenildiğinde klip farklı analizlere açık. Bir eseri asla bütünüyle görmeden yargılamamalısınız. Rammstein bunu 27 mart günü Deutschland isimli yeni klibi ile ispatladı” diyor.

“Almanya, (…) Seni sevmek ve seni lanetlemek istiyorum”

Perşembe gecesi, klibin tamamı gösterildi. Estetik, sembolik ve politik bir gücü olan klip, sessizce bu polemiklere son verebilir. Spectre Berlin’in yönettiği 9 dakikadan uzun süren ve gerçek bir kısa film olan klip, on beş saatte yaklaşık 6 milyon kez izlendi. Klipte “Deutschland’ın” temsil ettiği vatana olan sevginin ve nefretin ilan edilmesi sahneleniyor. Karizmatik Till Lindemann, şarkısını ulusun tarihine çağrışımda bulunan görüntüler eşliğinde söylüyor;

“Almanya, kalbim yanıyor.

Seni sevmek ve seni lanetlemek istiyorum.

Almanya, nefesin buz gibi.

Ne kadar genç ve ne kadar yaşlısın! ”

Klip, antik çağdan fütüristik bir vizyona uzanan kronolojide çekilmiş. Alman aktris Ruby Commey, “Germania” karakterine bürünmüş grup üyeleri de aynı zamanda çağların içinden geçerek, değişen dekorlarla birlikte farklı karakterlerde karşımıza çıkıyorlar. Alman ulusunun mecazi temsili sunuluyor. Kırmızı lazer ışınları da birbirinin içine geçmiş sahnelerin arasında bağlayıcı görevi görüyor. Diğer şeylerin yanı sıra, orta çağdaki nüfusu çürüten kara vebaya, 1970’li yıllarda Baader’deki grubun terörist eylemlerine ve toplama kampındaki tartışmalı sahnelerle nazi dönemine imada bulunuluyor.

Deutschland’ın müzik videosu, otuz yıldan daha az bir süre önce yeniden birleşmiş bir ülkedeki suçluluk duygusunun ve geçmişte yaşanan şiddet olaylarından tedirgin olan Alman ruhunun bir yansıması olarak analiz edilebilir (“Çok genç ama çok yaşlı”…). Klip, 1994 yılında eski Doğu Almanya’nın komünist müzisyenleri tarafından kurulan ve provokasyon zevkiyle tanınan bir gurup olan Rammstein’in dünyasına mükemmel bir şekilde uyuyor.

”Biz çizgiyi aştık”

Liberation Gazetesi de bunun, Rammstein’in ilk skandalı olmadığını yazıyor. 1998’de, Stripped adlı kliplerinde, Depeche Mode’un bir parçasını alıp, nazi propaganda filmi Leni Riefenstahl’ın “Stadyum Tanrılarının” görüntüleri ile kullandılar.  Skandaldan hemen sonra, 2006’daki bir röportajda, şarkıcı Till Lindemann, bu tür referanslardan bıktığını söyledi: “Sağcı bir grup olduğumuzu duymaktan yoruldum. Kızım, bile bana “söylesene nazi grubunda mı çalıyorsun?” diye sordu. O anda kendi kendime şunu söyledim: Biz çizgiyi aştık.”

 

Yazan: Oya Tronscorff / Paris

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin