Naylon poşetler tehlike saçıyor

0

Çevreyi kirleten naylon poşetler, insan sağlığını da tehdit ediyor. Yapılan birçok araştırmaya göre artan kanser vakalarında naylon poşetlerin etkisinin son derece büyük olduğu görülmekte.

Naylon poşetlerin artışına engel olmak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 1 Ocak itibariyle naylon poşetleri ücretlendireceğini açıkladı. Plastik poşetlerin sağlığa olan zararları, çevreye verdikleri hasar ve aynı zamanda geri dönüşümünde yaşanan sıkıntı nedeni ile yeni yılda ücretlendirilmesine destek gösterdiklerini belirten Doğuş Üniversitesi Mühendislik Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Emel Önal tehlike saçan plastik hakkında açıklamalarda bulundu.

“Naylon poşetler, birçok hastalığa neden oluyor”

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Önal, “Naylon poşetler, birçok hastalığa neden olabiliyor. Plastik poşetler kullandığımız gıdaların raf ömrünü etkiliyor. Mutfakta kullandığımız plastik malzemeler ile birlikte onların içerisinde ki kimyasallar, tükettiğimiz gıdaların içerisine geçerek besin zincirimize etki ediyor. Bu nedenle bu besin zincirine geçen küçük yapıdaki petrokimyasallar kanser türevi hastalıklara sahip olmamıza neden oluyor” dedi.

“Hiçbir plastik mikrodalgada kullanılmamalı, buzluk içerisine konulmamalı”

Plastiğin hayatımızın her yerinde olduğunu söyleyen Önal, “Biraz daha bilinçli davranmamız gerekiyor. Plastiklerin, naylon poşetlerin zararlarını biliyoruz bu nedenle kullanımını azaltmaya çalışabiliriz. Kesinlikle hiçbir plastik mikrodalgada kullanılmamalı, buzluk içerisine konulmamalı ve ısıtılmamalı” ifadelerini kullandı.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin