Müzik, görme engelli Musa’yı hayata bağladı

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde yaşayan doğuştan görme engelli Musa Danış, 7 nüfuslu ailesini düğünlerde müzisyenlik yaparak geçindiriyor.

Yüksekova’ya bağlı Vezirli köyünde yaşayan Musa Danış, doğuştan yüzde 90 görme engelli. 4 kardeşi eğitim gören 29 yaşındaki Musa Danış, ailesini düğünlerde müzisyenlik yaparak geçindiriyor. Öğrenci olan 4 kardeşinden 3’ünün yurt dışındaki değişik üniversitelerde eğitim gördüğünü belirten Danış, “13 yıldır müzisyenlik yapıyorum. Saz, klavye, düdük, cümbüş ve keman gibi birçok enstrüman çalabiliyorum. Düğünlerde müzisyenlik yaparak ailemi geçindiriyorum” dedi.

Daha önce 1 kez engelli raporu aldığını, 1 yıl maaş aldıktan sonra engelli maaşının henüz öğrenemediği bir nedenle iptal olduğunu belirten Danış, “Geçen yıl tekrar rapor için uğraştım ama tamamlayamadım. Bu yıl işlemleri bitirdim ama daha maaş alamadım. Henüz bana bir dönüş yapılmadı. Annem ve babam akraba evliliği yaptığı için ben ve bir ablam doğuştan engelliyiz. Ablamın engelli maaşı var ancak onun maaşı ancak kendi ihtiyaçlarına yetebiliyor. Bir abim evli o da düğünlerde çaycılık yaparak geçimini sağlıyor” dedi.

Müziği sevdiğini belirten Danış, “Arkadaşlarımın yardımıyla eve gidip gelebiliyorum. Yüzde 10 görüyorum ama bu şekilde yaşamaya alıştım. Mesela düğünlerde genelde klavye çalıyorum, klavyenin elektronik ekranında yazanları okuyamıyorum ama tüm tuşları ezberledim. Okuma yazmam yok. Telefonuma da görme engelliler için geliştirilen bir uygulama indirdim. Açtığım sayfalarda ve dokunduğum ekranda yazılan şeyleri bana sesli olarak aktarıyor” dedi.

Müziğin kendisini hayata bağladığını belirten Musa Danış ailesi için duyarlı vatandaşların desteklerini bekliyor.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin