Muş’tan dünyaya peynir ihracatı

Muş’ta baba mesleği olan peynirciliği sürdüren dört kardeş, ülkenin dört bir yanına olduğu gibi dış ülkelere de peynir ihracatı yapmanın gururunu yaşıyor.

Muş’ta 78 yaşındaki Ekrem Rençber’in oğulları Murat, İsmail, Hanifi ve Suat Rençber, babalarının ismini verdikleri tesis sayesinde peynir ihracatı yapıyorlar. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından sunulan destekle kurdukları tesis ile üretimini yaptıkları eski kaşar ve tulum peynirini stokladıkları ambarlardan çıkartıp, ülke içi ve ülke dışındaki büyük firmalar aracılığıyla ihracat yapan Rençber kardeşler, Muş’tan dışarıya peynir ihracatı yapmanın gururunu yaşıyor.

Babalarından gördükleri mesleği devralarak sürdürdüklerini belirten kardeşlerden Hanifi Rençber, “Biz bu mesleği 1960’lardan bu yana babadan devralarak sürdürüyoruz. 2007 yılında Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından destek alarak dört biraderle bu işletmeyi kurduk. İşletmemizde eski kaşar ve tulum peyniri üretmekteyiz. Ürettiğimiz ürünler genelde komşu iller, merkez pazarı olarak İstanbul’a gönderiyoruz. İstanbul’dan büyük firmalar tarafından dış ülkelere de ihracatı yapılmaktadır” dedi.

Üretimini yaptıkları ürünleri genel olarak komşu illere sattıklarını belirten Rençber, “Ürettiğimiz ürünleri kendi şehrimizde satmakta sıkıntı yaşıyoruz. Genelde dış illere satıyoruz. Ürünlerimizin biraz maliyeti yüksek olduğu için il pazarında fiyat olarak ağır geliyor. Ama kaliteli ürünlerin her zaman maliyeti yüksektir” şeklinde konuştu.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin