Mülteci müzisyenler dünya barışı için sahne aldı 

Kendi ülkelerinden ayrılmak zorunda kalan 41 mülteci müzisyen ‘Start Up Band’ yarışmasında dünya barışı için sahne aldı. 

Habitat Derneği’nin Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ile hayata geçirdiği İMECE Programı kapsamında, mülteci ve Türk gençleri müziğin evrensel dilinde buluşturacak bir yarışma organize edildi.

Toplumlar arasında dostluk köprüsü kuracak ve müzik girişimciliğini destekleyen, ‘Start Up Band’ yarışması için Türkiye, Irak, Afganistan, Ürdün, İran gibi ülkelerden toplam 41 müzisyen bir araya geldi. Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen İMECE Programı kapsamında gerçekleştirilecek yarışmanın jüri üyeleri arasında Güntaç Özdemir, Birol Namoğlu (Gripin Solisti), Sertaç Özgümüş, Ozan Özcan, Ahmad Farah, Ahmet Güvenç (Kurtalan Ekpres), Bülent Güven (Kurtalan Ekpres), Volkan Sevik (Kurtalan Ekpres) yer aldı.

Jüri 20 bin liralık büyük ödüle ‘Insijam Band’i layık gördü. Grup üyeleri arasında Suriye’de aynı konservatuvarda okuyan ancak iç savaş sebebiyle birbirinden habersiz Türkiye’ye göç eden ve Start Up Band etkinliğinde tesadüf buluşan isimler de yer aldı. 15 bin TL’lik 2’incilik ödülünün sahibi ‘Birleşmiş Sesler’ olurken, 3’üncülük ödülü ‘The Moment Band’in oldu. Ayrıca 1’inci olan gruba ve 3’üncü olan gruba klip çekme imkanı da verilecek.

“Müzisyenler de girişimci olabilir fikriyle yola çıktık”

Habitat Derneği Genel Koordinatörü ve İMECE Programı Direktörü Başak Saral, “Müzisyenler girişimci olabilir mi, müzik inovasyonunu destekleyebilir miyiz diyerek yola çıktık ve bu geceyi oluşturduk. Burada farklı ülkelerden birbirini tanımayan 41 müzisyen, 3 gün önce bir araya geldi. 7 grup oluşturdular, birlikte beste yaptılar söz yazdılar ve karşınızda canlı bir performans gerçekleştirdiler. Müziğin dili olmadığını bir kez daha kanıtladılar” şeklinde konuştu.

“Barış içinde yaşamak mümkün”

Habitat Derneği Başkanı Sezai Hazır, “Yarışmanın kaybedeni yok. Burada tek bir amacımız vardı; birbirini tanımayan insanlar ortak şarkı söyleyebiliyorsa, ortak beste yapabiliyorsa, ortak ağlayabiliyorsa aynı ülkede ve aynı dünyada da yaşayabilir mesajı vermek. Bugün burada farklı milletlerden kişiler, keyifle bir aradaysa anlıyoruz ki mesaj yerine ulaştı” açıklamasında bulundu.

Kurtalan Ekspress Solisti Ahmet Güvenç, esas kazananın müzik olduğunu belirterek, “Müzik dünyanın ortak dili, sevgi dilidir. Böyle bir etkinliğin yapılması dünya barışı için de çok önemli. Bu organizasyonda yer almış olmaktan dolayı gurur duyuyorum” dedi.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin