Mozambik, Zimbabve ve Malavi’de siklon: 833 ölü

Mozambik, Zimbabve ve Malavi’de etkili olan siklon sonucu 833 kişi hayatını kaybetti. Hem kolera hem de siklon ile mücadele eden Beira kentinde kolera vakasından ilk ölümün meydana geldiği de açıklandı. Şu ana kadar tespit edilen kolera vakasının ise 517 olduğu ifade edildi.

Idai siklonunun vurduğu Mozambik’te geçtiğimiz günlerde 5 kolera vakası tespit edilmişti. Hem kolera hem de siklon ile mücadele eden Beira kentinde kolera vakasından ilk ölümün meydana geldiği açıklandı. Şu ana kadar tespit edilen kolera vakasının 517 olduğu ifade edildi. Mozambik Ulusal Halk Sağlığı Direktörü Ussene Isse, 500 bin kişinin yaşadığı Beira’da salgının kontrol altına alınması için acil kliniklerin kurulduğunu dile getirdi. 5 kolera vakasının tespit edildiği geçtiğimiz haftadan bu yana ishal hastalıklarında artış gözlemlendiği öğrenildi.

14 Mart’ta Idai siklonun vurduğu Beira’da su sisteminin de hasar gördüğü açıklandı. Dünya Sağlık Örgütü, yaklaşık 900 bin doz kolera aşısının bugün kente ulaşmasını beklediklerini ifade etti.

Siklonda ölü sayısı 800’ü geçti

Mozambik’te siklon nedeniyle ölü sayısının 518 olduğu açıklandı. Zimbabve’de 259, Malavi’de 56 kişi siklon sonucu hayatını kaybetti. Üç ülkede etki olan siklon sonucu toplamda 833 kişi hayatını kaybetti. Yetkililer, sel sularının çekilmesi ile daha fazla cansız bedenin ortaya çıkması sonucu ölü sayısının artmasından endişe ediyor.

Çin’den Mozambik’e yardım

Çin, kolera salgını ile mücadele kapsamında, salgının görüldüğü Beira’ya doktor ve ilk yardım görevlileri gönderdi. Çinli ekipler, liman kenti olan Beira’da salgın ile mücadele kapsamında dezenfektan kullandı. ABD ordusu da Mozambik’e yönelik yardımlara katıldı.

Mahalleler risk altında

Yetkililer, Beira’nın kalabalık ve gelir seviyesi düşük mahallelerinin risk altında olduğunu ifade ediyor. Sınır tanımayan doktorlar, şehirde günlük ortalama 200 kolera vakasının tespit edildiğini ve diğer şüpheli kolera vakalarının Buzi, Tica ve Nhamathanda bölgelerinde görüldüğünü ifade etti. Mozambikli yetkililer, Idai kasırgası sonucunda 50’den fazla sağlık merkezinin kullanılamaz hâle geldiğini ifade etti.

Birleşmiş Milletler, yaklaşık 1.8 milyon kişinin yardıma ihtiyaç duyduğunu açıkladı.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin