Millî ulaşım araçları için tasarım yarışması düzenlendi

Millî Eğitim Bakanlığınca, ortaokul öğrencileri arasında “Bir Düşün Sen” adlı ulaşım teknolojilerine yönelik tasarım yarışması düzenlendi.

Millî Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ve Türkiye Belediyeler Birliğince düzenlenen yarışmada, öğrencilerin millî otomobil, millî kara toplu taşıma ulaşım aracı, millî raylı taşıma ulaşım aracı, millî hava ulaşım aracı, millî deniz ulaşım aracı tasarımları yarışacak. Yarışmada, öğrencilerden yaşadıkları bölgedeki ulaşım sorunlarına çözüm getiren, var olan veya olmayan alternatif ulaşım araçları ve sistemleri ile toplu taşımaya yeni bakış açısı geliştiren millî ulaşım teknolojilerine yönelik bir tasarım çizmeleri ve ayrıca tasarımlarını marka, logo ve slogan ile ifade etmeleri gerekiyor.

Yarışma kapsamında, her ilden beş kategoride ilk üçe giren eserler Temel Eğitim Genel Müdürlüğüne gönderilecek. Seçici kurul tarafından sergilenmeye değer görülen 100 eserin sahibi öğrenciler ve danışman öğretmenleri mayıs ayında Ankara´ya davet edilerek Türkiye Sergisi düzenlenecek. Ayrıca sergilenen 100 eser katalog halinde basılacak.

Sergi kapsamında, seçici kurul tarafından belirlenen en fazla 100 öğrenci ile danışman öğretmenleri iki gün sürecek Türkiye Sergisi´ne davet edilecek, her bir öğrenciye ve danışman öğretmenine katılım sertifikası ve çeşitli hediyeler verilecek.

 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin