Mersin ziraat ile anılacak

Orman ve Su İşleri Bakanlığınca Mersin’e bu güne kadar 6 milyar 100 milyon liralık yatırım yapıldığı bildirildi. 

Orman ve Su İşleri Bakanlığının yaptığı açıklamada, Mersin’de geçimini tarımla sağlayan vatandaşlar için sulamanın çok büyük önem arz ettiği vurgulanarak, ilde barajların sayısının, alternatif su kaynaklarının ve sulama projelerinin arttığı kaydedildi.

Gerçekleştirilen yatırımlardaki amaç ise “Mersin’de sulanmadık arazi bırakmamak” olarak ifade ediliyor. Açıklamada, proje ile toplamda 184 bin dekar zirai arazinin modern sulama sistemine kavuşacağı belirtildi. Ayrıca, 15 adet yerleşim yerine 127.54 milyon metreküp içme suyu sağlanacağı, bunun yanında 68 milyon 760 bin kilowatt saat enerji üretileceği ifade edildi.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilen Aksıfat Barajı’nın da 59.25 milyon metreküp su biriktirme hacmine sahip olacağının belirtildiği açıklamada, baraj ile 82 bin 140 dekar zirai arazinin suya kavuşacağı bildirildi. Bölge için önem taşıyan Değirmençay Barajı’nın ise 37.5 milyon metreküp su biriktirme hacmine sahip olacağı, baraj ile 31 bin 310 dekar zirai arazinin sulamaya açılacağı, ayrıca 8 mahalleye yıllık 2.57 milyon metreküp içme suyu temin edileceği söylendi.

Açıklamada, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun ifadelerine de yer verildi. Mersin’de devam eden projelerin en kısa sürede tamamlanarak hizmete alınması hususunda talimat verdiğini vurgulayan Eroğlu, “Bu sebeple şantiyelerde 3 vardiya, 24 saat esasına göre çalışılacak ve bayram tatilinde de çalışmalara ara verilmeden devam edilecek” dedi.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin