Mersin Barosu’ndan kadın cinayetlerine tepki

Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Şirin Güner, kadın cinayetlerinde sanıklara hak edilen cezaların verilmesini isteyerek, “Mücadelemiz, kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddet son bulana kadar devam edecektir” dedi.

Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, Kadın Hakları Merkezi Başkanı Şirin Güner ve bazı yönetim kurulu üyelerinin de katılımı ile adliye önünde yapılan açıklamada, kadın cinayetlerinin artarak devam ettiği söyledi. Kadın cinayetlerinin üçüncü sayfa haberi olarak yer aldığını belirten Güner, “Her gün bir yenisi daha eklenmekte olan bu haberleri bizler artık duymak ve okumak istemiyoruz. Erkekler tarafından uygulanan şiddet piramidinin en tepesinde kadın cinayetleri, akabinde cinsel, fiziksel ve sözel şiddet, mağduru suçlama, ayrımcılık, nesneleştirme/ insanlıktan çıkarma, katı geleneksel roller, tabanda ise ırkçı, cinsiyetçi, nefret dolu aşağılayıcı dil ve şakalar yer almaktadır” dedi.

”Kadınlar artık hiçbir yerde güvende değil”

Mersin’de de erkek şiddetine maruz kalmış birçok kadının cinayete kurban gittiğini hatırlatan Güner, “Mersin Kadın Hakları Merkezi olarak, mağdur olan kadınlarımıza ve ailelerine, gerek emniyet aşamasında, gerekse soruşturma ve kovuşturma aşamasında, hukuki ve manevi destek sunmaya çalışmaktayız. Ancak yargılama sonucunda cinayetleri teşvik edici unsur haline gelen ‘haksız tahrik’, ‘iyi hal’ gibi indirimlerin uygulanması, erkek şiddetinin gün geçtikçe artmasına neden olmaktadır. Kadınlar artık hiçbir yerde güvende değildir. Evde, sokakta, işyerinde tüm alanlarda tehlike altındadır ve bu tehlikenin gerekli önlemler alınmazsa artacağı gün gibi ortadadır. Bunu önlemek, sanıkların en ağır şekilde cezalandırılmaları, kasten ve korkunç bir şekilde işlenen bu suçlar için hiçbir indirimin yapılmaması ile mümkündür” ifadelerini kullandı.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin