Medya sektörü çalışanları tehdit altında

ABD’nin köklü gazetelerinden Washington Post, bir süre önce Heliograf isimli robot bir muhabiri işe aldı. Gazete Heliograf’i kullanarak geçtiğimiz yıl 850’den fazla makale üretti.

Heliograf, ilk kez 2016 Rio Olimpiyat Oyunları’nda kullanıldı. Ayrıca 2016 ABD Seçimleri’nde de gazetecilerin yükünü hafifletti. Seçim Günü, 50 eyaletin tamamında yerel bölgelerde yaşayan okuyucular için 500’den fazla güncel raporlama, analiz ve haber oluşturdu.

Gazetecilerin göremediği trenleri fark ediyor

Gazete çalışanlarına göre Heliograf, habercilere, okuyucuya ilginç hikayeler bulma konusunda da oldukça başarılı. Heligrof sayesinde Washington Post, artık yerelde daha çok okuyucu kitleye ulaşabiliyor.

Öte yandan Facebook, Google ve Apple gibi teknoloji devleride bir süredir yapay zeka teknolojilerine yatırım yapıyor. Hatta Facebook’un bir süre önce sosyal aplarda dolaşan haber doğrulama, analiz yapan bir zeka geliştirdiği iddia edilmişti, şirketin bu alanda büyük medya kuruluşları ile partnerlikleride bulunuyor.

Son dönemlerde teknoloji devletinin medya devleri ile kurdukları bu partnerlik yeni nesil yapay zeka gazeteciliğinin habercisi olabilir.

 

 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin