Medipol Üniversitesi

Dilan Hür

Medipol Üniversitesi

Vakıf üniversitelerini incelemeye devam ediyoruz. Bugün Medipol Üniversitesinin öğrencilere sunduğu imkânları aktaracağız.

İstanbul Medipol Üniversitesi, Türkiye Eğitim Sağlık ve Araştırma Vakfı (TESA) tarafından kuruluyor. Vakfın kurucusu ise Medipol Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Fahrettin Koca. İstanbul Medipol Üniversitesi, Haliç ve Kavacık Yerleşkelerinde eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürüyor. Ayrıca öğrencilerin uygulama dersleri ve staj eğitimleri, Medipol Üniversitesi Hastanesinde devam ediyor.

Medipol Üniversitesi
Üniversite, öğrencilere pratik eğitim imkânı sunuyor.

Kampüste hayat

İstanbul Medipol Üniversitesinin Beykoz Kavacık’ta Güney ve Kuzey olmak üzere 2 kampüsü yer alıyor. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün Anadolu Yakası ayağında, köprünün hemen çıkışında yer alan Kavacık Kampüsleri, Beykoz Ormanları’na komşu merkezi konumu ile dikkat çekiyor. Kavacık Kampüsleri, geniş amfileri, tenis ve basketbol sahaları, dinlenme ve sohbet alanları, geniş salonları, derslikleri ve bahçeleri ile öne çıkıyor.

Öğrencilerin uygulama dersleri ve staj eğitimlerinin yapıldığı Bağcılar’daki Medipol MEGA Üniversitesi Hastanesi bünyesinde genel, onkoloji, kalp-damar cerrahisi ve diş Hastanesi olarak 4 hastane bulunuyor. 470 yatak kapasitesi, 133 yoğun bakım ünitesi, 246 poliklinik odası ve 25 ameliyathanesi ile Medipol Üniversitesi öğrencilerine pratik eğitim imkânı sunuyor.

Yurt imkânı

Yurtlarda öğrencilere 3 öğün beslenme hizmeti sunuluyor. Yemekler açık büfe kahvaltı, seçmeli menü ve salata bar şeklinde. Yurtlarda yemek ücreti öğrencilere ait. Yurtlarda temizlik hizmeti profesyonel şirkete ait.

Medipol Üniversitesi
Üniversite, çeşitli burs olanaklarına sahip.

Burs imkânları

Öğrenciler, ÖSYS sonucuna göre %100 tam burs ya da %50 ve %25 indirimli eğitim hakkı kazanabiliyor.

Dil puanı hariç, ilk 1.000’e giren öğrencilere bulundukları dilime göre (yılda 7 ay boyunca) 5.000 TL’den 1.500 TL’ye kadar üstün başarı bursu veriliyor.

Tüm lisans programlarında geçerli olmak üzere derslerinde başarılı olarak sınıfında ilk 3 dereceye giren öğrencilerin bir sonraki eğitim ücretlerinde indirim yapılıyor.

Gazi ve Şehit çocuklarına kazandığı burs ve indirim oranlarına ilaveten %15 eğitim indirimi yapılıyor.

Üniversitede birden fazla kardeşin eğitim görmesi halinde %10 indirim yapılıyor.

Üniversitede eğitim görecek %40 ve üzeri engelli raporu bulunan öğrencilere kazandığı burs ve indirim oranlarına ilaveten %15 eğitim indirimi yapılıyor.

Üniversitenin ön lisans programlarından mezun olup Dikey Geçiş Sınavı ile Lisans programlarına kayıt hakkı kazanan öğrencilere ayrıca %10 eğitim indirimi yapılıyor.

Son iki yılda milli sporcu olan öğrencilere öğrenim ücretinden ayrıca %20 indirim yapılıyor.

Öğrenim süresi içinde yapılan milli veya üniversiteler arası müsabakalarda yer alan öğrencilere bir sonraki akademik yılın başından geçerli olmak üzere 7 ay boyunca; dünya ve olimpiyat şampiyonuna 1.000 TL, Avrupa şampiyonuna 800 TL, Türkiye şampiyonuna 500 TL aylık eğitim bursu veriliyor.

Özel protokol imzalanan liselerden mezun olarak Üniversitenin lisans programlarına yerleşen öğrencilere protokolde yer alan indirim uygulanıyor.

Kütüphane hizmeti

İstanbul Medipol Üniversitesinde Kütüphane hizmetleri Kavacık Kuzey, Kavacık Güney, Haliç ve Bağcılar Kampüslerinde (Medipol Mega Üniversite Hastanesi) sunuluyor. 40 bin ciltlik rafa sahip kütüphanelerde 20 bin akademik kitap, sayıları günbegün artarak toplamda 1.240 malanda 3 kampüste 4 kütüphane ile hizmet veriliyor.

Kütüphanede 1950 yılları öncesine ait 38 kitaptan oluşan nadir eser koleksiyonu bulunuyor. Eserler özel koruma statüsüyle korunmakta ve yalnızca camlı dolap vitrinlerinde sergileniyor. Ayrıntılı incelemek isteyenler için tüm koleksiyon dijitalleştirilerek online olarak kullanıma sunuluyor.

Medipol Üniversitesi
Öğrenciler spor faaliyetlerine katılıyor.

Spor faaliyetleri

İstanbul Medipol Üniversitesinde öğrencilerin spor faaliyetlerini sürdürebilecekleri okul takımları, öğrenci kulüpleri ve spor sahaları bulunuyor. Üniversitede sportif faaliyetler, Sağlık, Kültür ve Spor Dairesinin koordinatörlüğünde düzenleniyor.

İstanbul Medipol Üniversitesi Kavacık Kampüsünde biri basketbol-voleybol sahası, diğeri tenis kortu olmak üzere 2 adet açık saha bulunuyor.

Üniversitede yer alan Erkek Basketbol Takımı, Erkek Futbol Takımı, Kadın Voleybol Takımı ve Üniversite Spor Federasyonunun müsabakalarında yer alıyor.

Üniversitede spor faaliyetlerine yönelik İstanbul Medipol Üniversitesi Sualtı Topluluğu (İMÜSAT), Doğa Sporları Kulübü, UltrAslan, Medipol Fenerbahçeliler, ÜNİBJK ve ÜNİTS gibi topluluklar faaliyet gösteriyor.

Medipol Üniversitesi
Öğrencilerin bilimsel araştırmaları destekleniyor.

Bilimsel araştırmalar ve projeler

Tıp ve sağlık eğitimi ağırlıklı kurulan Medipol Üniversitesinde en fazla ele alınan temel araştırma ve proje alanları; tıp, mühendislik ve farmakoloji alanlarında yapılıyor. Bu temel alanlar kendi içlerinde alt dallara ayrılmakta olup ağırlıklı olarak genetik, biyoteknoloji, haberleşme, biyomedikal ve biyomühendislik alanlarında bilimsel araştırmalar yapılıp projeler geliştiriliyor. Bilimsel çalışmalar gerek TÜBİTAK gerekse okul tarafından desteklenmekte olup Teknoloji Transfer Ofisi tarafından koordine ediliyor.

Medipol Üniversitesi
Üniversite, öğrenci değişim programlarıyla yurt dışında eğitimi destekliyor.

Yurt dışı eğitim imkânları

Üniversite yurt dışı eğitim imkânını öğrenci değişim programları ile sağlıyor. Avrupa’daki üniversiteler arası karşılıklı değişimini sağlayan “Erasmus Değişim Programı” öğrenim hareketliliği kapsamında öğrenciler anlaşma sağlanan Üniversitelerde bir dönem veya senelik eğitim görebiliyor, staj hareketliliği kapsamında da dâhil oldukları programın mesleki eğitim alanı Avrupa’nın değişik ülkelerinde çalışarak deneyim elde edebiliyor. Bu kapsamda öğrenciler 19 Avrupa ülkesinde 57 üniversiteye öğrenci hareketliliklerini gerçekleştiriyor.

Avrupa Birliği harici dünya ülkelerinin dâhil olduğu “Mevlâna Değişim Programı” kapsamında, öğrenciler anlaşma sağlanan yükseköğretim kurumlarında en az bir en fazla iki dönem boyunca eğitim alabilme imkânına sahip.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin