Mars’ta yer altı su ağının izleri keşfedildi

Marsın uzaydan çekilen bir fotoğrafı.

Yapılan son incelemelerde Kızıl Gezegen’in geçmişte birbiriyle bağlantılı bir yer altı suyu sistemine ev sahipliği yaptığını gösteren jeolojik izler bulundu. 

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı NASA ve Avrupa Uzay Ajansı ESA’nın Mars uydularının bulgularını inceleyen gökbilimcilerin,  çalışma sonuçları “Journal of Geophysical Research” dergisinde yayımlandı. Yayımlanan makalede Mars kraterlerinde tespit edilen jeolojik izlerin Kızıl Gezegen’in geçmişte karmaşık bir yer altı suyu sistemine ev sahipliği yaptığının altı çizildi.

Uyduların çektiği yüzey görüntülerini inceleyen araştırmacılar, Mars’ın kuzey yarım küresindeki derin krater çukurlarının tabanında görülen derin olukların, havuz biçimli vadilerin ve yelpaze biçimli tortul çökeltilerin geçmişte burada yer altı göllerinin ve bunları birbirine bağlayan geniş bir yer altı suyu sisteminin olduğunun kanıtı olduğuna işaret etti.

”Marsın uzaydan çekilen bir fotoğrafı.”
Marsın geçmişinde hayata dair ipuçları

Ayrıca Mars’ta bulunan kil gibi minerallerin ancak uzun süre suyla temas sonucu oluşabileceğine dikkati çeken araştırmacılar, bunun gezegende geçmişte büyük miktarda su bulunduğuna kanıt sayılması gerektiğini vurguladı.

Bilim adamları, Mars’ta 3-4 milyar yıl önce  bir yüzey altı okyanusu bulunduğunu ve bunun yer altı sularıyla daha küçük yer altı göllerine bağladığını düşünüyor. Mars’taki su varlığının Dünya’dakine benzer bir canlı yaşamının izlerinin araştırılması açısından ipucu sağlayabileceği düşünülüyor.

Avrupa Uzay Ajansı’nda (ESA) araştırmacı olan Francesco Salese, düzenlenen basın bülteninde “Mars, eskiden sulu bir dünyaydı fakat gezegenin iklimi, bu suyu yer altına çekerek göletler ve yer altı suları meydana getirdi” diyerek ekledi:

“Yaptığımız çalışmada, ölçek ve rolü tartışma konusu olan bu suyun izini takip ettik ve Mars üzerinde, gezegen çapında mevcut olan yer altı suyu sisteminin ilk jeolojik kanıtını bulduk.”

ESA çalışanları üç cihazdan (ESA’nın Mars Express uzay aracında yer alan Yüksek Çözünürlüklü Çift Kamera [HRSC], NASA’nın Yüksek Çözünürlüklü Görüntüleme Bilim Deneyi [HiRISE] ve NASA’nın Mars Keşif Aracı’nda yer alan Bağlam Kamerası’ndan) gelen verileri kullanarak, Mars’ın kuzey yarımküresinde iki düzine kapalı krater bulunduğunu keşfetmişlerdi.

”Nasa’nın Mars’taki keşif robotu Curiosity.”

Takım, bu kraterlerin yüzeylerinde bazı nitelikler olduğunu bulmuş ve bu nitelikler; kraterlerin bir zamanlar, “zamanla değişen ve geri çekilen gölet ve su akıntıları içerdiğini” akla getirdiğini belirtmişti. Hatta geçmişteki su seviyelerini bile tahmin etmişler ve bunların; birçok kişinin Mars’ta üç ila dört milyar yıl önce mevcut olduğuna inandığı bir okyanusun muhtemel sahil hatlarına benzediğini bulmuşlar. Ayrıca bu okyanus, yer altındaki bir göl sistemiyle bağlantılı olabileceği belirtilmişti.

Su yaşam demek

Su, yaşamı gösteren kilit bir bileşen olduğundan Mars’ta bulunan herhangi bir su kanıtı, bu gezegenin bir zamanlar canlılara ev sahipliği yapmış olabileceği görüşünü güçlendiriyor.

Ancak ESA’nın keşfettiği ve Mars’ta hayat olduğuna işaret eden tek bulgu bu değil. Araştırmacıların incelediği kraterlerden beş tanesinde, daha önce yapılan bir araştırmada Dünya’daki yaşamın ortaya çıkışına bağlanan minerallerin işaretleri de bulunmuş.

Mars Express projesinde çalışan bilim insanı Dimitri Titov’un belirttiği üzere, bu keşif; araştırmacıların, geçmişte Kızıl Gezegen üzerinde yaşam olup olmadığına yönelik kanıtları içermesi en muhtemel noktaları belirlemesine yardımcı olabilir ve bizi, Dünya dışı yaşamı bulmaya bir adım daha yaklaştırabilir.

Kaynak: cnet

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin