Mardin’de dinozor fosili bulunduğu iddiası

Mardin’de iki vatandaş, dinozor fosili bulduklarını ileri sürerek, fosillerin incelenmesini talep etti.

Mardin’in merkez Artuklu ilçesi kırsalında Veysi Yertüm ve Servet İlhan adlı iki vatandaş, yoldan geçerken bir apartmanının önünde bulunan duvarın içerisinde kemik ve dişler olduğunu fark etti. Bunların dinozor fosili olduğunu ileri süren vatandaşlar, araştırma yapılmasını istedi. Artuklu Üniversitesi (MAU) Arkeoloji Bölümü Öğretim Grevlisi Dr. Ergül Kodaş, bulunan parçaların milyonlarca yıl öncesine ait biyolojik kalıntı olduğunu belirterek, bunun deniz canlısı olabileceğine de dikkat çekti.

“Burası Mardin ve dünyaya kazandırılabilir”

Arkadaşı ile birlikte kemikleri fark eden İlhan, “Önceden burası kayalıktı. İmara açıldığı için binalar yapıldı. Açanlarda çok dikkat etmediği için öyle açık kalmış. Tahribe açık bir yer. Şu anki hayvan kalıntıların dışında iri dişler, iri kemik yapılarını duvarda gördük. Yetkililer burayı bir an önce Mardin’imize kazandırsın. Burası tahrip olmadan güzel bir yere çevirip dünyaya kazandıralım” şeklinde konuştu.

“Deniz canlısına ait olabilir”

Konuyla ilgili konuşan Kodaş ise, parçaların milyonlarca yıl öncesine ait biyolojik kalıntı olduğunu belirterek, “Bölgede deniz canlılarına rastlanmakta. Deniz canlısı da olabilir. Bir paleontolog ve doğa bilimcisi tarafından araştırılması gerekiyor” dedi.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin