Maltepe’de “Fotoğraf Günleri” başladı!

Fotoğraf Günleri
Fotoğraf: Banu Cihan

Maltepe Fotoğraf Günleri, 10 sergi, 17 sunum, 82 fotoğrafçının katılımı ile Türkan Saylan Kültür Merkezi, İmpladent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği, Çorum Mecitözü Dağsaray Köyü Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Maltepe’de başladı

Programın tümü http://www.maltepefotografgunleri.org/ web sitesinden izlenebilir.

Fotoğraf Günleri
Fotoğraf: Ebru Deniz Şahin

2 Haziran’a kadar izlenebilecek Maltepe Fotoğraf Günleri’nin “Manifesto”su kendini anlatıyor:

“Yereldir ve herkesin katkı ve katılımına açıktır.

Yerel birikimlerin önemine vurgu yapar .

Beynelmileldir, kültürel birikimlerin yerelden beslendiğini bilir.

Fotoğrafın ve fotoğrafçının özgürlüklerini kullanabileceği ortamlar, gelişkinlikler yaratmanın ve biçim, işlev, içerik arayışlarının hiç bir engelle karşılaşmayacağı ilişkiler oluşturmanın peşindedir.

Fotoğrafçı, fotoğraf sever ve diğer yaratıcı disiplinlerin birikimlerinin etkileşimi arayışındadır.

Fotoğrafla buluşmanın aracıdır, fotoğraflı günlerde, Maltepe’de.

Bu bir ; Fotoğraf, sergi, sunum, usta, çırak, kavram, akım, sokak, galeri, insan, batı, doğu, güney, kuzey, siz, biz, kadın, erkek , genç , yaşlı, çocuk, öteki buluşmasına davettir.”

İstanbul Anadolu Yakası Fotoğraf Sanatı Derneği (ANAFOD)

Fotoğraf Günleri
Fotoğraf: Tahsin Gün

Maltepe Fotoğraf Günlerini organize eden ANAFOD İstanbul Anadolu Yakası Fotoğraf Sanatı Derneği çalışmalarını amatör bir ruhla sekiz yılı aşkın bir süredir İstanbul – Maltepe’de sürdürmektedir .

Fotoğraf Günleri
Fotoğraf: Hüseyin Avni Atagün

Dernek bütün yıl haftanın iki günü salı ve cuma günleri fotoğraf dünyamızın önde gelen isimleriyle sunum ve söyleşiler yapmaktadır. Bu etkinliklere katılım ücretsizdir. Ayrıca fotoğraf kültürünün yaygınlaşmasını amaçlayan temel fotoğraf bilgileri , ileri çekim teknikleri , fotoğraf düzenleme ve sunma seminerleri de düzenli yapılan etkinliklerden.

2009 yılından bu yana çalışmalarını sürdüren dernek , üyelerinin yerel çalışmalara da imza atmasını sağlayarak , Maltepe Sanat Emekçileri , İnci Hanım , Kentte bir Köy Pikniği “Dağsaray” , Maltepe Tren İstasyonu gibi fotoğraf çalışmalarıyla Maltepe yerel birikiminin belgelenmesine de katkı vermektedir.Derneğin etkinlikleri, http://www.anafod.org/ websitesinden takip edilebilir.

Fotoğraf sanatının önemli ve önde gelen isimleri de ANAFOD çalışmalarına katılıyor ve destek veriyor. ANAFOD, ülkemizin fotoğraf birikimini ve çalışmalarını Maltepe’ye taşıyarak fotoğraf severlerle buluşturmak gibi bir işlevselliği de yerine getiriyor.

Fotoğraf eğitimine destek

ANAFOD ayrıca okullar ile fotoğraf kulüp çalışması yapan kurumlarda danışmanlık ve eğitim desteği de veriyor. Çocukların fotoğraf ile tanışmalarına, fotoğraf üretmelerine, fotoğraf ve görme kültürüne sahip bireyler olmalarına katkı vermeye çalışılıyor.

Fotoğraf Günleri
Fotoğraf: Nuket Uluç

Bir çok sivil toplum kuruluşuyla sosyal sorumluluk projeleri planlayan ve yaşama geçiren ANAFOD’da, bir fotoğraf derneğinin üyelerinin; fotoğraf severlerin beklentilerine yanıt verebilecek en önemli etkinliğinin, fotoğraf birikimlerinin hedef kitleye sunulması olduğunu düşünüldüğünden her yıl yıl içi birikimleri sergiler ve sunumlar programı ile sanatseverlerle buluşturuluyor.

Yerinden katılım yaklaşımına sahip dernek, sanat etkinliklerinin ülkemizin bütün yaşam alanlarında yaygınlaşması ve ekmek gibi , su gibi vazgeçilmez olması düşüncesiyle geleceğe umutla bakıyor. Etkinliklerinde bütün sanat dostlarıyla bir arada olabilmeyi arzuluyor.

Ülkemizin kültür ve sanat alanında var olan örgütlenmesinin yeterli düzeyde olduğundan bahsetmek maalesef mümkün değil, var olanlara sahip çıkılması , yenilerinin örgütlenmesi görev olarak önümüzde duruyor.

Baytekin Kara

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin