Madencinin cesedi 53 yıl sonra çıkarıldı

0

Amasya’da kömür ocağında tesadüfen bulunan ve yanında baretiyle kazması olan madencinin cesedi 53 yıl sonra çıkarıldı.

Amasya Yeni Çeltek Kömür İşletmesi’nde yerin yaklaşık 500 metre altında üretim yapan madencilerin tesadüfen cesetle karşılaşması üzerine olay yerine jandarma ekipleri geldi. Madencilerle birlikte madene inen ekipler madenciden geriye kalan kemikleri toplayıp torbalara koydu. Cenaze inceleme yapılmak üzere hastane morguna götürüldü. Cesedin 19 Mart 1965’deki grizu patlamasında ölen 69 madenciden çıkartılamayan 7’sinden birine ait olduğu düşünülüyor.

Konuyla ilgili Maden-İş Sendikası Yeni Çeltek Şubesi Başkanı Cemil Güven, “Bareti, kazması, küreği yanındaydı. Başı, gövdesi kemikleri torbalanarak yukarı çıkarıldı” dedi. Olayın duyulması üzerine madene gelen emekli madenci Bekir Arslan, babası Yusuf Arslan’ın da göçük altında kalan madenciler arasında olduğunu belirterek bulunan cesedin babasına ait olabileceği ihtimali olduğunu söyledi.

“Babamın mezarında çalışıyorum”

Babasını kaybettiğinde 2,5 yaşında olduğunu belirten Arslan, “Sürekli içimizde bir acı var ve bu hiç eksilmedi. Her zaman buraya gelirdik. Ben hep babamın mezarında çalışıyorum derdim. Cesedi çıkmadığı için. Burayı hem iş yerim hem babamın mezarı olarak görüyordum” şeklinde konuştu.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin