Maden Politikaları Çalıştayı toplandı

Maden Mühendisleri Odası (TMMOB) tarafından düzenlenen “Maden Politikaları Çalıştayı” gerçekleştirildi.

Madencilikte teknolojik gelişmeler, madencilikte kömür ve enerji politikaları, maden arama politikaları gibi madencilik ile ilgili çok sayıda konunun ele alındığı çalıştay ilgi gördü.
Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Sekreteri Hüseyin Kolçak da çalıştayda bir konuşma yaptı.

“Yeni kanun, sadece Enerji Bakanlığı bürokratlarınca hazırlanmamalı”

Kolçak; “Yeni bir Maden Kanunu hazırlanıyor. Bu kanun ülkemiz madencilik sektörünün geleceği açısından önemli düzenlemeler içerecekse madencilikle ilgili kurumların da görüşleri mutlaka alınmalıdır. Yeni kanun, sadece Enerji Bakanlığı bürokratlarınca hazırlanmamalı, meslek odalarının, madencilik işkolunda yetkili sendikaların da görüşleri mutlaka alınmalı ve önerileri mutlaka değerlendirilmelidir” dedi.

Hukuki zeminde hazırlanacak yeni Maden Kanunu’nda ele alınmalı

Kolçak, maden işletmeciliğinde, özelde Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda (TTK) nezaretçiler ve teknik nezaretçiler açısından yaşanan en büyük hukuki sorunlardan birinin, kaza yerinde olmasa da veya kaza ile doğrudan ilgili bulunmasa da ortaya çıkan yüksek tazminatlarla karşılaşmaları olduğunu söyledi. Kolçak, bu sorunun hukuki zeminde hazırlanacak yeni Maden Kanunu’nda ele alınmasının önemli olduğuna da dikkat çekti. GMİS Genel Sekreteri Hüseyin Kolçak, TÜRK-İŞ hukuki zeminde hazırlanacak yeni Maden Kanunu’nda ele alınması Genel Başkanı Ergün Atalay’ı ziyaretinde yarışmada birincilik ödülü alan Kahraman Bekçili’nin çektiği “Madenci ve Kızı” başlıklı fotoğrafı hediye etti.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin