Zonguldak’ta madende hayat durdu

Zonguldak’ta 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü dolayısıyla tören düzenlendi. Saat 09.05’te sirenler çaldı, hayat adeta durdu. Yerin metrelerce altında kömür çıkartan maden işçileri de Ata’yı andı.

Valilik binası önünde düzenlenen törende Vali Ahmet Çınar ve Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, Atatürk Anıtı önüne çelenk bıraktı. Protokol üyeleri de tören alanında hazır bulundu. Törene ellerindeki Türk Bayrakları ile öğrenciler de katıldı. Saatler 09.05’i gösterdiğinde ise sirenler çaldı. Kentte adeta hayat durdu. Tören alanının yakınında seyir halindeki araç sürücüleri araçlarından indi, yayalar da sürücüler ile birlikte saygı duruşunda bulundu.
Protokol, Valilik önündeki töreninin ardından Güzel Sanatlar Galerisinde Atatürk’ün fotoğraflarının yer aldığı sergiyi gezdi.

Madende hayat durdu

Türkiye Taşkömürü Kurumu Üzülmez Müessesesinde çalışan maden işçileri de saatler 09.05’i gösterdiğinde saygı duruşuna geçti. Ata’yı anan işçilerden bazıları omuzlarındaki direklere rağmen saygı duruşunu sürdürdü. Ayaklarında çizme, başlarında baretleriyle madenin girişinde bekleyen işçilerden Şahin Bostancı, “Atamızı saygıyla anıyoruz. Üzgünüz. Bizler de iş yerimizde Atamızı saygıyla andık. Siren sesi duyduktan sonra her şeyi bıraktık ve Atamızı andık” dedi.

“O’nun bize bıraktığı en büyük eserlerden birisi de madenler”

Siren sesiyle birlikte saygı duruşuna geçen maden işçisi Orhan Sarı ise, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bıraktığı eserlerden birisinin de madenler olduğuna vurgu yaparak şöyle dedi: “Atamızı kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Cumhuriyetimizin bugünlere gelmesinde, bizlere iş imkanı sağladığı için minnettarız. O’nun bize bıraktığı en büyük eserlerden birisi de madenler. O’nun sayesinde şu anda iş imkanımız var. Bizler de en güzel eserler bırakmak için canla başla çalışıyoruz. Mücadelemiz devam edecek. Siren sesini duyunca Atamızı saygıyla andık. Her 10 Kasım’da olduğu gibi onu minnetle anıyoruz” ifadelerine yer verdi.”

İşçiler, anma töreninin ardından üretim için madene indi.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin