Macaristan’da mültecilerin serbestçe dolaşımı yasaklandı

Macaristan’da mültecilerin serbestçe dolaşımı yasaklandı

Macaristan’da mültecilerin ülke içinde serbestçe dolaşımı çıkarılan yeni kanunla birlikte bugünden itibaren yasaklandı

Alınan kararla yasal ya da yasa dışı yollardan Macaristan’a girerek iltica başvurusunda bulunan mülteciler, başvuruları Macar yetkililer tarafından cevaplanana kadar kaldıkları kamptan dışarı çıkamayacaklar.

Macar İçişleri Bakanlığı, Macaristan genelinde 320 mültecinin sığınma hakkı talebinde bulunduğunu, bu mültecilerin şimdiye dek kaldıkları kamplardan serbestçe dışarı çıkarak yaşadıklarını, ancak çıkarılan yeni kanunla birlikte mültecilerin sığınma talepleri cevaplanana kadar kamptan çıkamayacaklarını açıkladı.

Macaristan geçtiğimiz yıllarda Sırbistan ile 175 kilometre olan sınırını jiletli tel örgüyle örmüş, mültecilerin gelmesini engellemişti. Macaristan’ın Sırbistan ile olan Tompa sınır kapısında haftalardır bekleyen mülteciler ise Macar hükümetine kızgın.

Bazıları haftalardır, bazıları aylardır kampta

Önce İzmir ardından da Yunanistan üzerinden 2 hafta önce Sırbistan’a geldiğini belirten Libyalı Süfyan, Macaristan ve Avusturya üzerinden Fransa’ya gitmek istediğini, ancak Macarların buna izin vermediğini söyledi. 5 gündür soğuk havalarda dışarıda yattığını bu nedenle de hastalandığını belirten Süfyan, hastalığının her geçen gün ilerlediğini, kendilerine günde bir kez yemek ve bir kez su verildiğini söyledi.

5 aydır Sırbistan’da olduğunu söyleyen Faslı Kerim ise ailesinin İtalya’da olduğunu, Avusturya’ya gitmek istediğini, Macaristan’ın problem çıkardığını ve geçişlerine izin vermediğini belirtti.

Macaristan’ın Kiskunhalas şehrindeki kapalı mülteci kampında açıklamada bulunan Macar vatandaşı Karoly ise şehirlerinde 2 adet mülteci kampının bulunduğunu, şehirlerinde mültecilerle ilgili hiçbir negatif olay yaşanmadığını, buradaki halkın neredeyse tamamının şehirlerindeki mülteci kamplarının kapanmasını istediklerini kaydetti. Bugünden itibaren geçerli olan karar yaklaşık 3 hafta önce alınmıştı.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin