LGS’ye 1 milyon 175 bin öğrenci katılacak

Bu sene ilk defa düzenlenecek olan Liseye Giriş Sınavı (LGS) için geri sayım başladı. 2018-2019 eğitim öğretim yılında ilk kez düzenlenecek olan ve TEOG sisteminin yerine gelen LGS’ye 1 milyon 175 bin öğrenci katılacak. 

8. Sınıf öğrencilerine yönelik yapılacak olan sınav ile ilgili açıklamalarda bulunan Erzincan İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün şunları kaydetti; “Bu yıl liselerde ortaokuldan liselere geçiş sınavında bir değişiklik yapıldı. Daha önce temel eğitimden orta öğretimle geçiş adı altında TEOG sınavı yılda 2 defa uygulanıyordu. Neticesinde öğrencilerimiz almış oldukları puan karşılığında okullarımıza yerleştiriliyorlardı. Bu yıl Milli Eğitim Bakanlığımız yapmış olduğu bir değişiklik neticesinde sınavın şeklini değişti. Yılda bir defa yapılmak üzere olan bir sınav hazırlandı. Türkiye de yaklaşık olarak 126 bin kontenjanla girilecek olan okul kontenjanı belirlendi. 1 milyon 175 bin öğrenci arasında isteyen öğrenciler girecektir. 996 bin öğrenci müracaat etti.

Gün ayrıca “ilimize geldiğimiz zaman 2 bin 750 öğrencimiz 8. Sınıfta okuyor. Bu öğrencilerden 2 bin 450 öğrencimiz hafta sonunda 2 Haziran günü yapılacak olan sınava girecek ki buda öğrencilerimizin yaklaşık yüzde 88’ine tekabül ediyor” şeklinde konuştu.

Bu yıl ki sınavla ilgili olarak iki oturumlu bir sınav olacak diyen Gün: “Birinci oturum sözel ağırlıklı ve 75 dakika sürecek ve 50 sorudan oluşacak. Sayısal da ise toplam 40 soru ve 50 dakika sürecektir. Okullara yerleştirmelerle ilgili olarak şunu söylemek istiyorum. İlimizde bu konu ile ilgili olarak sınav sonucunda yerleşen okullardan geriye kalan öğrencilerimize ortaokullarımızın adrese dayalı olarak kendi mahallesinde ki okullara gidecekler. Ortaokullarda ki diploma notu belirleyici olacak. Bir diğer önemli olan devamsızlık önemli. Devamsızlığı az olan öğrencilerin puanları eşit olması durumunda diğer arkadaşından öne geçebiliyor. Biz bütün okullarımızı en iyi okul gibi başarılı olması ile ilgili bütün plan ve programları yapıyoruz. Bütün öğrencilerimizin de yaz kurslarına katılmalarını istiyoruz” dedi.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin