Kuru soğan cep yakınca tazesine ilgi arttı

Kuru soğan fiyatlarındaki fiyat artışı, taze soğana olan ilgiyi arttırdı. Aydın’ın İncirliova İlçesi’ne bağlı Acarlar Mahallesi’nde pazarcılar arazilerinin büyük bir kısmına soğan ekti.

Ülke genelinde soğan fiyatları artarken, taze soğana olan ilgi arttı. Soğan fiyatlarındaki aşırı artış nedeniyle Ege Bölgesi’nin tüm illerinde pazarlarda tezgah açan Acarlar sakinleri, soğan sıkıntısını kendi yöntemleri ile çare aramaya başladı. Aydın Efeler, İncirliova ve Koçarlı ovalarında arazi kiralayan Acarlarlı pazarcılar, yaşanan soğan sıkıntısı nedeniyle soğan ekimine ağırlık verdiklerini belirttiler.

Acarlarlı pazarcılardan Aydın-Hülya Çetin çifti, kuru soğanın fiyatı artınca vatandaşların taze soğana daha çok rağbet göstermeye başladığını belirterek, “Toptan 50-75 kuruş civarında olan soğanın fiyatı birden 3 TL’ye yükselince halden soğan alıp pazarda satmak neredeyse imkansız hale geldi. Biz de kendi arazilerimize ve kiraladığımız tarlalara soğan ektik. Kuru soğanda piyasa düzelinceye kadar taze soğan satmaya karar verdik. Kuru soğan aşırı pahalı olduğu için pek çok kişi taze soğana yöneldi” şeklinde konuştular.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin