Küresel İklim Eylemi’nin İstanbul programı açıklandı

Fridays for Future (Gelecek İçin Cumalar) isimli hareket üzerinden daha önce 15 Mart ve 24 Mayıs için küresel grev çağrısıyla sokaklara çıkılmış ilkinde 1.6 milyon ikincisinde de 2 milyonun üzerinde çocuk ve gencin katıldığı eş zamanlı gösteriler düzenlenmişti. Tüm dünyada 20 – 27 Eylül arasında gerçekleştirilecek ‘üçüncü küresel iklim grevi’nin İstanbul programı belli oldu. 20 Eylül’deki ilk buluşma, 14.00’te Kadıköy İskele Meydanı’nda gerçekleşecek.

Bu kez işçi ve emekçiler de greve dünya çapında destek verecek. İngiltere’den diğer Avrupa ülkelerine, Türkiye’ye kadar çeşitli çevreci gruplar, sendikal örgütlülükler, politik organizasyonlaran peş peşe “greve destek” açıklamaları geliyor.

Dünya çapında bir çok belediye iklim acil durumu ilan etmiş durumda ve 20 Eylül İklim grevine destek veriyor. Tunç Soyer de İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde İklim Değişikliğiyle Mücadele Dairesi kurulduğunu söyleyerek iklim krizine karşı yapılan tüm çalışmalara destek sözü vermişti.

İklim krizine karşı somut adımların atılması talebiyle Türkiye’de “Sıfır Gelecek Kampanyası” adı altında bir araya gelen, aralarında Kuzey Ormanları Savunması’nın da yer aldığı ekoloji ve çevre örgütleri, sivil toplum kuruluşları ve demokratik kitle örgütleri 20 Eylül Küresel İklim Grevi Günü İstanbul programını açıkladı.

* Genç iklim aktivistlerinin “İklim Acil Durumu Hemen Şimdi!” diyerek sesleneceği 20 Eylül’deki ilk buluşma, 14.00’te Kadıköy İskele Meydanı’nda gerçekleşecek. İklim grevcisi gençlerin Kadıköy’de yapacağı basın açıklamasına yetişkinler ve kurumlar da destek verecek.

20 Eylül İstanbul etkinliklerin ikinci ayağı ise 16.00’da Yoğurtçu Parkı’nda başlayacak. Aktivistler, iklim festivali düzenleyecek. Standların, çeşitli atölyelerin, konuşmaların ve performans gösterilerinin olacağı festivale 18.00’den itibaren müzik grupları şarkılarıyla eşlik edecek.

* Sahnede yer alacak gruplar ve performans sanatçıları şöyle: Barlas Tan Özemek, Güney Marlen, Güz Kumpanyası, Kabile, Lara Di Lara, Nil İpek, Pınar Keleş, Sumru Ağıryürüyen & Muammer Ketencioğlu, Şudabap Çocuk ve Teneke Trampet.

Sıfır Gelecek Kampanyası ve kampanya dahilinde gerçekleşen etkinlikler www.sifirgelecek.org sitesi üzerinden takip edilebilir. Etkinlik haritasından size en yakın 20 Eylül etkinliklerini görebillirsiniz.

Yedi acil talep

“Sıfır Gelecek Kampanyası”nın 7 acil talebi özetle şöyle:

* İklim Acil Durumu: İklim krizi derinleşirken halkın gerçeğin söylenmesi talebine karar alıcılar sessiz kalmamalı.

* Net Sıfır Karbon Emisyonu: İnsan kaynaklı bir iklim felaketini önlemek için, sıcaklık artışı sanayi devrimi öncesi zamana göre maksimum +1,5 ° C ile sınırlandırılmalı.

* Fosil Yakıta Veda: Fosil yakıtların ve iklimin tahribatının tüm finansmanını ve desteğini derhal sonlandırın.

* Güneşe Merhaba: Yenilenebilir enerjinin gelişmesine izin verin.

* Adil Geçiş: Fosil yakıtlı santraller ve çimento, demir-çelik endüstrisi gibi iklime zarar veren tesisler de  dahil olmak üzere ekonomiyi adil bir şekilde değiştirmek ve dönüştürmek şart.

* Doğa Dostu Tarım: Endüstriyel et tüketiminin azaltılmasına, zehirsiz ve mevsimsel beslenmenin önemine ilişkin bilgilendirme çalışmaları yapılsın.

* Kent-Kır: Kentteki tüm faaliyetlerin planlanmasında ekosisteminin, ormanların, tarım alanlarının, su havzalarının, tüm bitki ve hayvan türlerinin yaşam alanlarının korunması esas olmalı.

* Ormanlar – Doğal Hayat: Dünyanın ciğerlerine saygı gösterin ve ormansızlaşmayı sonlandırın.

* Ekonomi: Tüketimi azaltın ve toplum odaklı büyüme dahil ekolojik açıdan sürdürülebilir ekonomiler için güçlü planlar uygulayın.

* Farkındalık: İklim krizinin nedenleri ve etkileri hakkında ekonomik ve politik düzeyde doğru bilgi verilsin.

 


Kaynak: BİA Haber Merkezi

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin