Kristal Kayısı onur ödülleri bu yıl 3 usta isme verilecek

Malatya Film Festivali

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından Malatya Valiliğinin katkılarıyla 9-16 Kasım 2017 tarihleri arasında 7.’si düzenlenecek olan Malatya Uluslararası Film Festivali’nin ‘Onur Ödülleri’ bu yıl Türk sinemasına büyük emek vermiş birbirinden değerli üç ustaya takdim ediliyor.

Festivalin bu yılki onur ödülü sahipleri, rol aldığı pek çok önemli filmle hafızalara kazınan, usta oyuncu Halil Ergün, seslendirdiği unutulmaz şarkılarla Yeşilçam’a renk katan Belkıs Özener ve kendine has duruşu ve filmleriyle Türk sinemasında derin izler bırakan yönetmen Mesut Uçakan oldu.

Malatya Film Festivali
Halil Ergün

Özgün filmlerin oyuncusu Halil Ergün

“Teneke” adlı oyunla profesyonel oyunculuğa adım atan ve 1976’da Vasıf Öngören, Mustafa Alabora ve Erdoğan Akduman ile Ankara Birlik Sahnesini kuran Halil Ergün, 43 yıl önce Yılmaz Güney’in senaryosu olan “İzin” filmiyle sinemaya başladı.1988 yılında ‘Kadın Dul Kalınca’ filminde Fatma Girik‘le birlikte oynayan Ergün, 1995 yılında yönetmenliğini Ümit Elçi’nin yaptığı Erhan Bener’in aynı adlı romanından uyarlanan Böcek filminde Nurseli İdiz, Füsun Demirel ve Meltem Cumbul ile başrolleri paylaşmış, film aynı yıl Halil Ergün’e 3 kez En iyi Erkek Oyuncu                                                     Ödülünü kazandırmıştı.

Çok sayıda toplumsal gerçekçi filmde de rol alan usta oyuncu Ergün, mesleğinde olduğu kadar kişisel yaşamında da insan hakları konusundaki duyarlılığıyla tanınıyor. Canlandırdığı karakterlerle önemli başarılara imza atan Halil Ergün’e 7. Malatya Uluslararası Film Festivalinde “Kristal Kayısı/Onur Ödülü” takdim edilecek.

Malatya Film Festivali
Belkıs Özener

Yeşilçam şarkılarının sesi Belkıs Özener

16 yaşındayken Tepebaşı’nda ilk defa sahneye çıkan Belkıs Özener ise Yeşilçam’ın 4 yapraklı yoncası Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit, Filiz Akın ve Fatma Girik’in yerine, unutulmaz Yeşilçam filmlerinde şarkılar seslendirmişti.
Bu yıl Yeşilçam’da 50. yılını kutlayacak olan 81 yaşındaki Özener, Fosforlu Cevriye, Sevemedim Kara Gözlüm, Karakolda Ayna Var, Azize gibi Yeşilçam’ın sevilen eserlerinin sesi olarak hafızalarda yer etmişti.
İlk olarak 1967 yılında “Sinekli Bakkal” filmiyle Yeşilçam’a adım atan Özener’e de bu yıl 7. Malatya Uluslararası Film Festivali tarafından “Kristal Kayısı / Onur Ödülü” takdim edilecek.

Malatya Film Festivali
Mesut Uçakan

Sinemada bir duruş Mesut Uçakan

Türk sinemasına 80’li yılların sonu ve 90’lı yılların başında “Reis Bey” ve “İskilipli Atıf Hoca” filmleriyle katkıda bulunan usta yönetmen Mesut Uçakan da, 1978 yılında başrollerini Müjde Ar ve Bulut Aras’ın paylaştığı “Lanet” isimli filmiyle ilk uzun metrajını çekmişti.

Türk sinemasında bazı ilkleri de başlatan usta yönetmen, “Kavanozdaki Adam (1987)” ile ilk defa bilim-kurguyu denemişti. “Reis Bey (1988)” ile koyu sansür döneminde ilk defa yargıyı eleştiren Uçakan, “Kelebekler Sonsuza Uçar/İskilipli Atıf Hoca (1993)” isimli filmiyle de ilk defa İstiklal Mahkemeleri şahsında yakın tarihi eleştirmişti.

Özellikle “Reis Bey” ve “Kelebekler Sonsuza Uçar / İskilipli Atıf Hoca” filmleriyle çeşitli ödüllere layık görülen Mesut Uçakan’a 7. Malatya Uluslararası Film Festivali’nde “Kristal Kayısı / Onur Ödülü” takdim edilecek.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin