Koza üreten vatandaşlar dertli

0

Sakarya’da kullanılan tarım ilaçları nedeniyle ipek böceklerinin koza üretmemesine vatandaşlar tepki gösteriyor. 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı verilerine göre, 36 ilinde ipek böceği yetiştiriciliği yapılan Türkiye’de, yaş koza üretiminin yüzde 80’i Antalya, Ankara, Bursa, Bilecik, Diyarbakır, Eskişehir, Hatay, İzmir, Muğla ve Sakarya’da gerçekleştiriliyor. Son bir kaç senedir Sakarya’da yaşayan vatandaşlar, kullanılan tarım ilaçlar nedeniyle ipek böceklerinin koza üretmemesine tepkili. 4 senedir ipek koza yetiştiriciliğiyle uğraşan 2 çocuk annesi 28 yaşındaki Kadriye Tan kozaların dala çıkıp ipek örmemesine tepki gösterdi. Yetkililer tarımsal ilaçlar nedeniyle yaprakların virüs kapdığını ve ipeklerin sarmadığını iddia etti.

“Kozalar dala çıkmıyor, ipek örmüyor” 

Kozaların ipek vermemesinin numunelerle açıklanmasını isteyen Kadriye Tan, “Bu kozalar 28 Nisan’da geldi. Kozalar köyümüze geldi. Bu İpek kozacılığı ölmesin adı altında herkese kozalar verildi. Verildiği gün paketlerde eksikler vardı. Tohumlarda eksiklikler var. 45 gün boyunca kozaları yedirdik. Kurttan koza haline gelir. Kozalar dala çıkmıyor. Nişanlarını verdiler. İpek örmüyor. Bu durumu koza birliğine bildirdik. Gelip bakmadılar ilgilenmediler. Diğer koza birlik başkanına söyledik diğer köylere bakıldı bu köye gelme gereği duyulmadı” dedi.

“Bütün köylünün kozası sarmadı” 

Tarımsal ilaçlar nedeniyle kozaların olmadığını söyleyen Tan, “Tarımsal ilaçlar nedeniyle yaprakların virüslü olması ipeklerin sarmadığını iddia ettiler. Bu durumu kesinlikle kabul etmiyorum. Gelsinler kozalardan numune alınsın. Yapraklardan da numune alınsın. İnsanlara belgeler eşliğinde bir açıklama yapsınlar. Eğer virüs yapraklarda ise, biz zaten hakkımıza istiyoruz.45 gün ramazanda çalışarak hayvanı bu hale getirdik. Emek verdik. Alın teri döktük.Eğer yapraklarda değil de sorun tohumdaysa ki biz bunu iddia ediyoruz. Köy halkı olarak hiç birimizin kozası sarmadı. Biz bundan şikayetçiyiz.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin