Köy Enstitüleri 77. yılında

Köy Enstitüleri
Hasanoğlan Köy Ensitüsü, 1948

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Köy Enstitüleri’nin 77. kuruluş yıldönümünü, Cumartesi günü İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde düzenleyeceği etkinliklerle kutlayacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Yeni Kuşak Köy Enstitülüleri Derneği işbirliği ile düzenlenen Köy Enstitüleri’nin 77. Kuruluş Yıldönümü etkinlikleri, 8 Nisan tarihinde İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde müzikli gösteriler, belgesel ve panel şeklinde gerçekleştirilecek.

Köy Enstitüleri’ni yeniden düşünmek ve anlamak amacıyla düzenlenen programda, saat 15.00’deki açılış konuşmalarının ardından, yönetmenliğini Tarık Akan’ın yaptığı Bir Meçhul Öğretmen Belgeseli gösterilecek. Tiyatro eğitmeni Hülya Savaş ve yönetmen Özcan Arca’nın konuşmalarından sonra, Prof. Dr. Kemal Kocabaş moderatörlüğünde “Köy Enstitülerinden 2017 Türkiye’sine Eğitimi Yeniden Düşünmek” konulu panel gerçekleştirilecek. Ceylan Adanalı, Doç. Dr. Güzel Yücel, Bülent Tanık ve Prof. Dr. Binnur Yeşilyaprak’ın konuşmacı olacağı panelin ardından etkinlik, ODTÜ Türk Halk Bilimleri Topluluğu ve YKKED Mandolin Topluluğu’nun “Ham Meyvayı Kopardılar Dalından” adlı müzikli gösterisiyle son bulacak.

Köy Enstitüleri nedir?

İlkokul öğretmeni yetiştirmek üzere 17 Nisan 1940 tarihli ve 3803 sayılı yasa ile açılmış okullardır. Dönemim Milli Eğitim Bakanı Hasan Âli Yücel’in yoğun çaba sarfettiği ve başarıya ulaştırdığı uygulama ile Anadolu’nun çeşitli kentlerinde öğretmen yetiştirme enstitüleri kurulmuştur. Projenin önemli isimlerinden biri de eğitim bilimci ve dönemin İlköğretim Genel Müdürü İsmail Hakkı Tonguç’tur.

Okulsuz ve öğretmensiz Anadolu’daki köylerden ilkokul mezunu zeki çocukların bu okullarda yetiştirildikten sonra yeniden köylere giderek öğretmenlik yapmaları düşüncesiyle kurulan Köy Enstitülerinde uygulamalı teknik derslerin yanı sıra kültür sanat ağırlıklı bir eğitim modeli uygulanmıştır.

Hasan Ali Yücel’in 1946’da Milli Eğitim Bakanlığından ayrılmasından sonra Köy Öğretmen Okullarına dönüştürülen enstitüler, Demokrat Parti döneminde 27 Ocak 1954’te kapatılmıştır. Kurulduğu 1940’tan kapatıldığı 1954 yılına kadarki 14 yıl içinde, köy enstitülerinde 1.308 kadın ve 15.943 erkek toplam 17.251 köy öğretmeni yetişmişti. Fakir Baykurt, Ümit Kaftancıoğlu, Talip Apaydın, Mehmet Başaran, Mahmut Makal, Pakizde Türkoğlu, Hatun Birsen Başaran, Ali Dündar, Dursun Akçam ve Mehmet Uslu bu kurumlardan yetişen değerlerimiz arasındadır.

 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin