Koç Üniversitesi

Dilan Hür

Koç Üniversitesi
Koç Üniversitesi Gar

Üniversite tercihlerine sayılı günler kaldı. 7 Ağustos’tan itibaren üniversite adayları tercih yapmaya başlayacak. Hazırladığımız Vakıf Üniversiteleri Araştırma Raporu’ndan hareketle Koç Üniversitesinin öğrencilere sunduğu imkânlara yer veriyoruz.

1993 yılında İstinye’de bulunan geçici kampüsünde eğitime başlayan Koç Üniversitesi, 2000 yılında Rumeli Feneri’ndeki daimî kampüsüne taşınıyor. İnsani Bilimler ve Edebiyat, İktisadi ve İdari Bilimler, Hukuk, Tıp, Fen, Mühendislik ve Hemşirelik Fakültelerinin; İşletme, Fen Bilimleri ve Mühendislik, Sosyal Bilimler, Sağlık Bilimleri Enstitülerinin bulunduğu Koç Üniversitesi; 22 lisans, 29 yüksek lisans ve 26 doktora programına sahip.

Koç Üniversitesi
Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Koç Üniversitesi, 2017-2018 Akademik eğitim döneminde Rumeli Feneri Kampüsünde toplam 7 binin üzerinde öğrenciye eğitim veriyor. Ulusal ve uluslararası alanda söz sahibi 473 akademisyen, 132 araştırma laboratuvarı, 20 araştırma merkezi, 5 eğitim ve araştırma forumu, bir destek merkezinde bilimsel çalışmalarını sürdürüyor.

 Kampüste yaşam

Koç Üniversitesi ana kampüsü Rumelifeneri–Sarıyer’de yer alıyor. Üniversitenin ayrıca Zekeriyaköy’de Batı kampüsü, İstinye’de İstinye kampüsü, ve Topkapı’da Koç Üniversitesi Hastanesi bulunuyor.

Koç Üniversitesi
Koç Üniversitesi Hatanesi

Koç Üniversitesinde yıl boyunca çok sayıda kültür-sanat ve spor faaliyetleri düzenleniyor. Üniversitenin ana kampüsünde bir spor merkezi ve 370 kişilik Sevgi Gönül Kültür Merkezi bulunuyor.

Koç Üniversitesinde 5180 öğrenci bulunuyor. Üniversite 2786 kişilik yurt kapasitesine sahip. Öğrencilerin yüzde 60’ı yurtta kalıyor.

Koç Üniversitesi öğrenci kulüpleri ile sosyal alanda da kendilerini geliştirmeleri için öğrencilerine olanaklar sağlıyor. 80’den fazla öğrenci kulübü arasında Edebiyat Kulübünden Borsa Kulübü’ne; Münazara Kulübünden Pazarlama Kulübü’ne, Dans Kulübünden Tiyatro Kulübü’ne, Bilişim Kulübünden Hukuk Kulübü’ne kadar farklı ilgi alanları için öğrenci kulüpleri bulunuyor.

Koç Üniversitesi
Koç Üniversitesi çocuklar için Yaz Programı uyguluyor.

Koç Üniversitesinin geleneksel sosyal faaliyetleri arasında Yeni Öğrenci Üniversiteye Uyum Günleri başta olmak üzere Üniversitelerarası Münazara Turnuvası, Sevgi Gönül Tiyatro Günleri, Oda Tiyatrosu Günleri, Müzik Festivali, Dans Festivali, MAVA Festivali, Pazarlama Kampı, Marketing Challenge etkinliği, Folklor Festivali, Müzikal Performans Gecesi, Girişimcilik Platformu, KatılSAK KonuşSAK Söyleşi ve Konserleri, Bahar Şenliği, Rehavet Panayırı, Türk Sanat ve Türk Halk Müziği Konserleri, Çocuk Şenliği ve Index-Lojistik Günleri bulunuyor.

2001 yılından beri Öğrenci Etkinlikleri ve Gönüllü Projeler Ofisi’ne bağlı olarak faaliyet göstermekte olan Koç Üniversitesi Gönüllüleri Kulübü, 400’ün üzerinde aktif gönüllüsü ile birlikte, başta Sarıyer ilçesi olmak üzere İstanbul’un çeşitli bölgelerinde ve Türkiye genelinde sayısız proje geliştirmiş, birçok yere bağışlarda bulunuyor.

Koç Üniversitesi ana kampüsünde 2.000 izleyicinin oturma imkânına sahip olduğu çok amaçlı bir kapalı spor salonu, 1 adet açık tenis kortu, 1 adet yapay çim futbol sahası, 1 adet kapalı buz pisti bulunuyor.

Koç Üniversitesi
Koç Üniversitesi Suna Kıraç Kütüphanesi

Koşu parkuru, squash ve raketbol kortu, aerobik ve dans salonları, fitness salonu, kardiyo salonu ve masa tenisi bölümü de yer alıor. Ek olarak ana bölümde tenis, basketbol, badminton, voleybol, hentbol gibi tüm salon sporları yapılabiliyor. Hazırlık bölümü öğrencilerinin eğitim aldıkları Batı Kampüs’te ise yarı olimpik kapalı bir yüzme havuzu, kardiyo-fitness merkezi, dans stüdyosu ve masa tenisi bulunuyor.

Koç Üniversitesinde basketbol, tenis, kayak, snowboard, kürek, voleybol, hentbol, futbol, Amerikan futbolu, eskrim, sutopu, step, masa tenisi ve buz hokeyi takımları bulunuyor.

Üniversite geneline yönelik fitness programları uzman eğitmenler tarafından kişiye özel olarak hazırlanıyor. Ayrıca spor eğitmenleri tarafından ücretsiz pilates ve tenis dersleri veriliyor.

Koç Üniversitesi
Koç Üniversitesi kampüsü

Açık ve kapalı yüzme sezonluk ilan edilen program dâhilinde öğrenci ve üniversite çalışanlarına açık. Havuz tesisleri içinde restoran ve soyunma odaları bulunuyor.

 

Burs İmkanları

Koç Üniversitesi başarı bursu kapsamında öğrencilere çeşitli burs imkânları sağlıyor. Tam Burslu programı ile yerleşen öğrenciler, sağlanan burs eğitim-öğretim ücretinden muafiyet sağlıyor. Tam Burslu programlara yerleştirilen öğrencilere yurtlarda ücret ödemeden kalma olanağı, aylık masraflara katkı ve ders kitabı giderleri üniversite tarafından karşılanıyor. Üniversiteye %50 burs ile yerleşenler ücretin yarısından, %25 burs ile yerleşenler ise ücretin dörtte birinden muaf oluyor.

Koç Üniversitesi
Koç Üniversitesi öğrenci yurtları

YKS sonucunda Koç Üniversitesinin burssuz, %50 burslu veya %25 burslu programlarından birine girme hakkı kazanan ve daha önceki yıllarda Türkiye’de bir lisans programına yerleştirilmemiş olan şehit çocukları Tam Burslu olarak Koç Üniversitesine kabul ediliyor.

Koç Üniversitesi kendi öğrencilerine, üniversitenin çeşitli bölümlerinde yarı zamanlı çalışarak deneyim ve gelir elde etme imkânı da sunuyor.

Üniversitelerarası resmi müsabaka düzenlenen bir spor dalında başarılı olan öğrencilere eğitim ücretinden %50’ye kadar muafiyet sağlayan sporcu bursu veriliyor.

Ayrıca Koç Üniversitesi, belirli alanlarda bilimsel ve uygulamalı çalışmalar yapmak, politikalar önermek ve akademik birikimi, sosyal, ekonomik ve hukuki alanlarda topluma aktarmak amacıyla çeşitli merkez ve forumlar kuruyor.

Üniversitenin aldığı ödüller

2018 itibarıyla Koç Üniversitesinin 15 öğretim üyesi TÜBİTAK Bilim Ödülü, 1 öğretim üyesi TÜBİTAK Özel Ödülü, 30 öğretim üyesi TÜBİTAK Teşvik Ödülü, 3 öğretim üyesi TÜBİTAK Teşvik Ödülü, 61 öğretim üyesi TÜBA GEBİP Ödülü ve 44 öğretim üyesi BAGEP Ödülü’ne sahip.

İş birliği ve projeler

Üniversite-sanayi iş birliği kapsamında şirketlerle uzun vadeli iş birlikleri geliştiren Koç Üniversitesi, bu kurumlarla ortak AR-GE projeleri yürütüyor.

Koç Üniversitesi
Koç Üniversitesi yabancı uyruklu öğrenciler

Hâli hazırda ulusal ve uluslararası şirketlerle devam eden 21 proje mevcut. Koç Üniversitesi, Ar-Ge için verilen dış kaynaklara bakıldığında Türkiye’de en ön sıralarda yer alıyor. Nisan 2018 itibarıyla çok prestijli Avrupa Araştırma Konseyi (ERC) destekleriyle ülkemizde yürütülen aktif 15 mega projenin 8 tanesi Koç Üniversitesinde yürütülüyor.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin