Kız öğrencilerden oluşan ilk robot takımı Türkiye’yi temsil edecek

robot takımı

Anadolu’nun ilk kez kız öğrencilerden oluşan “Hitit Angels” robot takımı, gelecek yıl Kanada’da yapılacak olan Uluslararası First Robotics Competition yarışmasında Türkiye’yi temsil edecek.

Çorum’da Bahçelievler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde bir grup öğrenci ile robot takımı kuruldu. Liseli kızlardan oluşan ve “Hitit Angels” adı verilen takım 2017 yılından itibaren Avusturalya, Çin, Kanada, Meksika, Amerika’nın yanı sıra Türkiye’de de düzenlenen Uluslararası First Robotics Competition (FRC) Robot Yarışmalarına katılmaya başladı. Her yıl belirlenen bir tema üzerine robot tasarımı yapan Hitit’in kızları geçtiğimiz yıl Türkiye’de düzenlenen turnuvaya katılarak çeyrek finale yükseldi.

Her yıl farklı bir temada düzenlenen yarışmaya bu yılda katılacak olan Hitit Angels, bu yıl belirlenen koli veya çöp toplamada yaşanan sorunların ortadan kaldırılması noktasında robot tasarladı. Okul öğrencileri tarafından yazılımı, kodlaması ve tasarımı yapılarak “Hitit” adı verilen robot, çöpleri veya kolileri hem belirli bir yere toplayıp hem de nakledebiliyor.
19-22 Ekim’de İstanbul’daki finallere katılacak olan Robot Takımı, 2019 yılında ise Kanada Quebec City deki turnuvada Türkiye’yi temsil edecek. “Gelecek bizimle gelecek” sloganıyla yola çıkan liseli kızların hedefi ise Türkiye ve Çorum’a değer katmak.

robot takımı
“Hitit Angels” Takımı.

Hitit Angels’in Bahçelievler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde kurdukları robotik bir bölüm olduğunu dile getiren Bilim Teknolojileri Öğretmeni ve Takım Mentorü Engin Uzun, kulüp bünyesinde öğrencilere uluslararası yarışmalara katılmak için öncelikli olarak öğrencilere kodlamadan yazılımına kadar bilim, teknoloji, mühendislik, matematik tabanlı (STEM) tabanlı bir çalışma yaptıklarını söyledi. Bu sürecin tamamlanmasıyla beraber uluslararası yarışmalara katılmaya başladıklarını açıklayan Uzun, 2018 yılında katıldıkları yarışmada otonom sistemlere Endüstri 4.0 noktasında çözüm bulmaya çalıştıklarını kaydetti.

“Şu anda Türkiye’de bu yarışmalara katılan 64 okulumuz var”

Robotik yarışmaların Türkiye ayağının 2008 yılında başladığını aktaran Uzun, şöyle konuştu:
“Biz ise 2017 yılından itibaren yarışmalara katılmaya başladık. Şu anda Türkiye’de bu yarışmalara katılan 64 okulumuz var. Bunların yüzde 90’ını özel okullarımız. Sanayi ve Endüstri 4.0’a destek olma noktasında öğrencilerimizin gelişiminden gerekli olan programlama, problemi çözme yetisini kazanması için destek olmaya çalışıyoruz. Yarışma konseptinde farklı çalışmalar yaparak tasarımından, inşasından, mekanik ve elktronik bilgileri bir araya getirerek belirli süreçlerde tekrarlayarak otonom sistemlerinden faydalanarak kendi ürettiğimiz programları kullanıyoruz. Kullandığımız programları kendimiz kullanıyoruz.”

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin