Kılıçdaroğlu’na linç girişimi raporu yayınlandı

0

CHP 21 Nisan 2019’da CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na yönelik yapılan linç girişimini 279 sayfalık bir rapor haline getirerek basınla paylaştı. Raporda CHP bünyesinde oluşturulan komisyonun elde ettiği bilgiler neticesinde olay yeri inceleme raporu, şüpheliler ve ifade tutanakları, adli bilirkişi raporu ve sosyal medya raporuna yer verildi. Parti bünyesinde oluşturulan komisyonun başkanı CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç da konuyla ilgili TBMM’de yaptığı basın toplantısında komisyonun olay yerindeki bütün görüntü kayıtları, fotoğraf ve tanık ifadelerinin incelediğini ifade etti. CHP’li Özkoç, ayrıca devlet töreni yönetmelik, yönerge, teamüllerinin de araştırıldığını, mevcut tablo ile olması gereken tablonun karşılaştırıldığını söyledi.

Olay günü çok sayıda suç işlendiğini vurgulayan Özkoç, “Bu açık tabloya rağmen bugün Genel Başkanımıza yönelik linç girişimiyle ilgili yargılama sürecinde, tutuklu tek bir sanık yoktur. Yumruk atan Osman Sarıgün dahil. Çubuk Cumhuriyet Başsavcısına tüm şüphelilerin tutuklanması talebiyle başvuruda bulunduk. Sonuç alamadık. Hakimler Savcılar Kuruluna şikayette bulunduk. Sonuç yok.”

Kılıçdaroğlu’nun, koruma ekibine çizilen güzergahı takip ettiği, açık bir şekilde kontrolsüz kalabalığın içine sürüklendiğini, Kılıçdaroğlu’nun yönlendirildiği güzergahta ve top arabasının arkasında hiçbir güvenlik koridorunun yer almadığını da belirten Özkoç, “Raporda açık bir şekilde görüleceği üzere; Genel Başkanımız kalabalığın içine itildikten sonra aynı yüzler, belli bir organizasyon içinde; kortejin önünde kol kola girerek basınç yaratmak, işaretle birbirlerine genel başkanın yerini göstermek, duvar üzerinde birbirlerini yönlendirmek yoluyla linci gerçekleştirmeye çalışmışlardır. Taş ve sopalar da görüntülerde açıktır.” açıklamasında bulundu.

Özkoç, Kılıçdaroğlu ve beraberindekilerin sığındıkları eve, savcılık kayıtlarına göre bölgede bulunan 700’den fazla güvenlik görevlisinin 1,5 saat müdahalede bulunmamasının, evin etrafında güvenlik çemberinin dahi oluşturulamamasının, hiçbir şekilde açıklanabilir bir tablo olmadığını belirtti.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin