Kılıçdaroğlu Samsun’da konuştu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Samsun’da konuştu :“Rejimi değiştirelim mi değiştirmeyelim mi bu da tartışabilir. Bugünkü rejimde hatalar var mı, yanlışlar var mı? Tabii ki var. Söyleyeyim bir siyasi ahlak kanununa ihtiyacımız var” 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Samsun’da önce muhtarlar, şehit yakınları, gaziler ve hemşehri derneklerinin temsilcileriyle buluştu. Daha sonra ise miting düzenledi.

‘Evet’in vebali olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Bu kadar yetkiyi bir kişiye vermek doğru mudur bunu oturup konuşmanız lazım. Şunu düşünün: Bu kadar yetki verdiğiniz başkan hiçbir yerde hesap vermeyecek. Bu tamamen bir rejimle ilgilidir. Rejim değişikliği tek adam mı olsun demokratik sistem mi olsun budur. Evde bir karar alırken otururuz konuşuruz, çocuklar büyükse onların da görüşünü alırız. Bunlar yok arkadaşlar. Bir ailede olan danışma bir devletin yönetiminde yoksa orada devlet yoktur” diye konuştu.

“Bir siyasi ahlak kanununa ihtiyacımız var.”

“Rejimi değiştirelim mi değiştirmeyelim mi bu da tartışabilir” diyen Kılıçdaroğlu şöyle devam etti: “Derseniz ki bugünkü rejimde hatalar var mı, yanlışlar var mı? Tabii ki var. Söyleyeyim bir siyasi ahlak kanununa ihtiyacımız var. İhale takipçisinin Meclis’te ne işi var, yolsuzluk yapanın Meclis’te ne işi var? Siyasi ahlak kanunu çıkmak zorundadır. Sayın Davutoğlu çıkaracaktı görüş biriliğine vardık ama ömrü yetmedi. Sen misin siyasi ahlak kanunu çıkaran kapının önüne koyuldu. Yüzde 10 seçim barajı doğru değil. Niye yüzde 10 seçim barajı. Bir parti yüzde 9,99 oy alsa dahi bir milletvekili Meclis’e gelmiyor. Biz ne diyoruz yüzde bir oy alan partinin genel başkanı Meclis’e gelsin. O da çıksın kürsüden konuşsun. 1 milyon oy almış, Meclis’e bir milletvekili sokamıyor. Olmaz, bu yanlıştır.”

“Biz ülkemizi sokakta bulmadık”

Kemal Kılıçdaroğlu sözlerinin devamında şunları kaydetti: “Bu ülkede bu millet kendi kaderini tayin etmelidir. Türkiye öyle çok rahat kurulan bir ülke değildir. Biz ülkemizi sokakta bulmadık. Hepimizin oturup yeniden düşünmesi lazım. Bu günkü sistem içinde en temiz en güzel seçim en demokratik seçim, muhtar seçimleridir. Muhtar çıkar mahalleye veya köye der ki ‘ben adayım’, vatandaşlar gelirler muhtarını seçerler. Milletvekilliği seçimlerini millet mi yapıyor? Hayır, arkadaşlar. O da bir darbe yasası ile geldi. Sizin önünüze siyasi partiler liste koyuyorlar. Bunlara oy vereceksiniz diye. Siz milletvekilini seçmiyorsunuz. Siz listeyi seçiyorsunuz. Milletin vekilini de millet seçmelidir.”

Kılıçdaroğlu Samsun'da konuştuBazı çevrelerin kendisini “Kılıçdaroğlu doğruları söylemiyor” diye suçladığını belirten Kılıçdaroğlu, “Ben de kendilerine şunu söyledim: Benim doğruları söylemediğimi düşünüyorsanız sizin arzu ettiğiniz televizyon kanalında sizin arzu ettiğiniz gazetecilerle buyurun gelin medeni insanlar gibi oturalım, konuşalım. Ben de anlatayım siz de anlatın. Bir araya gelelim. Kavga edecek halimiz yok ya. Siz bana dersiniz ki ‘ey Kılıçdaroğlu sen bunu söyledin ama bak bu değişiklikte senin söylediğin gibi olmuyor.’ Ben de derim ki ‘çok mahcup oldum. Gerçekten ben burada yanılmışım. Belki hiç propagandaya bile gerek kalmaz. Belki hiç meydanlara bile çıkmaya gerek kalmaz. Ben de mahcup olur bir köşeye çekilirim. Gelin diyorum beni mahcup edin o zaman. Ben mi doğruları anlatıyorum siz mi doğruları anlatıyorsunuz. Hiç birisi gelmiyor arkadaşlar. Niye gelmiyor çünkü onlar da biliyorlar ben doğruları söylüyorum” şeklinde konuştu.

 

Kılıçdaroğlu Samsun'da konuştuKılıçdaroğlu, İlkadım İlçesi Lise Caddesi üzerinde düzenlenen mitingde vatandaşlarla bir araya geldi.

Kemal Kılıçdaroğlu, İlkadım İlçesi Lise Caddesi üzerinde halkı selamlama konuşması yaptı. Kılıçdaroğlu, “Önümüze bir anayasa değişikliği getirdiler. Bütün partililerden tek istediğim var. Sandığa giderken düşünün ve elinizi vicdanınıza koyun. Sandığa giderken mutlaka birbirinize evet mi yoksa hayır mı diyeceğinizi sorun. Evet demenin vebali ağırdır. Hiçbir anne hiçbir baba freni olmayan bir otobüse çocuklarını bindirmez. Ne olduğu belli olmayan dipsiz bir kuyuya doğru Türkiye’nin sürüklenmesine izin vermemeliyiz.

Bu bir seçim değil, anayasa referandumu. Benim de anayasam olacak onların da. Ama tek adam rejimi olmayacak. Tek adam rejimi olmaz. Tek adamın olduğu yerlerde kan ve gözyaşı vardır. Örnek isterseniz Irak’ın Saddam’ını alın. Ne oldu Irak devleti parçalandı. Suriye’yi örnek alın, orası da parçalandı. Büyük Orta Doğu Projesi’ni ve eş başkanını biliyorsunuz değil mi. Suriye’yi parçaladılar, Irak’ı parçaladılar. Şimdi ise gözler Türkiye’de. Bölünmeye izin vermeyeceğiz. Bu ülkenin birliğini ve bütünlüğünü beraber sağlayacağız. Doğu batı, güney, kuzey ayrımı yapmayacağız. Tek adam rejimi olmaz” diye konuştu.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin