Karaya vuran yunusların midesinden plastik çıktı

Kıbrıs’ta karaya vuran yunusun midesinden plastik alaşımlı ağ çıktı. Yunusun, plastik ağı yemesi sonucu, midesinde oluşan tepkime nedeniyle öldüğü düşünülüyor. Ayrıca bugüne kadar 4 yunusun ölü olarak adanın kuzey sahillerine vurduğu ve 3’ünün midesinde plastik materyallere rastlandığı bilgisine ulaşıldı.

Kıbrıs Çatalköy’de önceki gün, 2,6 metre uzunluğunda ve yaklaşık 250 kilo ağırlığında ölü bir yunus, karaya vurdu. Taşkent Doğa Parkı yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, midesinde aşırı derecede parazit ve plastik misina ağı tespit edilen yunusun, ileri tetkikler için çeşitli organlarından ve vücudundan doku örnekleri alındığı kaydedildi. Konuyla ilgili bilgiler veren Taşkent Doğa Parkından bir yetkili, yunusun, plastik alaşımlı ağı, denizlerdeki çevre kirliliği yoğunluğu nedeniyle bulup yemiş olabileceğini ifade etti.

Yetkili isim, bu olasılığın çevreyi düşünmeyen avcılar tarafından, bozulmuş olan ağın çöp yerine denize atılması sonucu gerçekleşmiş olabileceğini söyledi. Doğa parkı yetkilisi, bir diğer ihtimalin ise ağ ile yapılan av sırasında, yunusun balıkları yemek için ağa saldırması sonucu yemiş olabileceğini kaydetti.

”Ağlara saldırmaktan başka çareleri”

Yetkili, bu durumun da kötüye işaret ettiğini, zira bölgede, yunusların karnını doyurabileceği kadar balık kalmadığını, büyük bir kısmının insanlar tarafından tüketildiğini ve bu nedenle yunusların da ağlara saldırmaktan başka çareleri kalmamış olabileceğine değindi. Taşkent Doğa Parkı yetkilisi, bugüne kadar 4 yunusun ölü olarak adanın kuzey sahillerine vurduğunu ve 3’ünün midesinde plastik materyallere rastlandığına vurgu yaptı.

kaynak: Yeşil Portal

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin