Karadeniz iklimi değişiyor

0

Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tayfun Aşkın, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde son yıllarda meydana gelen yağışlara bakıldığında bölgenin ikliminin değiştiğini söyledi.

Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tayfun Aşkın, “Artık Karadeniz ikliminden bahsetmek mümkün değil. Kışları ılıman yazları serin bir iklimden bahsettiğimiz Karadeniz iklimi artık karasal iklim yaşıyor” dedi.
Bilimsel çerçeveden bakıldığında yağmurun yağdığında toprakla buluşup ırmak ve dereler vasıtasıyla denize ulaşması gerektiğini belirten Aşkın, bölgede son yıllarda en fazla görülen yağış türünün ”kısa süreli agresif yağışlar” olduğuna dikkat çekti.

8 Ağustos günü Ordu’nun Ünye ilçesinde gerçekleşen sel afetinin ilk 1.5 saatlik dilimde meydana gelen agresif yağış sonrası oluştuğunu hatırlatan Aşkın, “Gerek toprak yapısındaki bozulma gerekse su boşaltım yollarının ve kurumuş dere yataklarının ıslah edilmemesi, kurumuş ırmak ve dere yataklarının arazi sınırlarıyla iç içe geçmesi ani yağışlar sonrası can ve mal kaybına sebep oldu” diye konuştu.

“Doğa bir gün gelir kendi dengesini kurar” 

Doğanın yüzyıllar içerisinde kaybolan dengesini bir gün mutlaka geri almak gibi bir durumu olduğuna dikkat çeken Aşkın, “İnsanoğlu gidiyor, dere, ırmak yataklarını değiştiriyor, yeni su toplama alanları oluşturuyor. Bir nevi suya yön veriyor. Dışarıdan müdahale oluyor. Eski kurumuş dere yatakları, hatta sınırları kaybolan ırmak yatakları verdiğini geri almaya başladı. Bu şu demektir. Doğa bir gün gelir kendi dengesini kurar. Onun için HES’leri projelendirirken doğaya en az zarar verecek nitelikte bilimsel yöntemleri seçmek zorundayız” şeklinde konuştu.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin