Karadeniz 3. Kitap Fuarı devam ediyor

Karadeniz 3. Kitap Fuarı devam ediyor

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından, Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliğinde Samsun Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü desteği ile hazırlanan Karadeniz 3. Kitap Fuarı TÜYAP Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’nde açıldı.

Karadeniz 3. Kitap Fuarı devam ediyorSamsun ve çevre illerin kültürel olarak katkıda bulunan fuar bu yıl bünyesinde 210 yayınevi ve çeşitli sivil toplum kuruluşuyla çocuk etkinlik, söyleşi ve panelleriyle 58 kültür etkinliğine ev sahibi olacak.

Her geçen yıl ziyaretçi sayısı artan Samsun TÜYAP Kitap Fuarı bu yıl öğrenci ve çocuklar tarafından daha fazla ilgi gördü.

TÜYAP Kültür Fuarları Genel Koordinatörü Deniz Kavukçuoğlu, “Kitap fuarları her yıl artan bir ivmeyle yoluna devam ediyor. 3 sene önce Samsun’da 70 bin ziyaretçi ağırladı. Daha sonra geçen yıl 110 bin ziyaretçi geldi. 2016 yılında kitap fuarlarına toplam 1 milyon 674 bin kişi ziyaret etti. 3. Karadeniz Kitap Fuarı’na geçtiğimiz yıllardan daha fazla ziyaretçinin geleceğini düşünüyorum” diye konuştu.

Türkiye’de kitap basım yayın sayısının her geçen yıl arttığını ifade eden Türkiye Yayıncılar Birliği 2. Başkanı Fahri Aral, “Geçen yıl Türkiye yayıncılığı açısından çok başarılı geçti. Geçen yıl toplam 666 milyon 865 bin kitap basılmış. Bunların 404 milyonu için bandrol alınmış. Sadece MEB ilk ve ortaokul öğrencilerine 262 milyon kitap dağıtmış. TÜİK’in verilerine göre geçen yıl nüfusumuz 78 milyonun üstündedir. Bu durumda kişi başına 8,4 kitap düşüyor. Nüfus oranına baktığımızda bu oran yüksek değil ama geçen yıl 7,4 iken bu sene 8,4’e yükselmiştir. Bu da çok önemli bir artıştır. Uluslararası kurumların verilerine göre Türkiye’deki yayıncılık sektörü dünyada büyüyen yayıncılık sektörleri arasında 11. sıradadır” dedi.

Karadeniz 3. Kitap Fuarı devam ediyor 3Samsun halkı TÜYAP kitap fuarına iş çıkışı saatlerinde bile olsa gelmeye çalışıyor. Kapanış saati 19.30 olan fuara iş çıkışı gelip ziyaret edenler şimdiden yoğunlukta. Çocuklar Vali’nin konuşmasından sonra “Okulların tatil olmasını talep etti” gerekçeleri ise aldıkları ve alacakları kitapları yarım bırakmadan okuyabilmekti.

Beyza Hilal Nur Dindar/gazeteistanbul

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin