Kalbi duran Medine bebek hayata tutundu

Ağır kalp yetmezliği olan 1 yaşındaki Medine bebek Hakkari’de ilk kez yapılan bir operasyon sonucu hayata tutundu.

Ağır kalp yetmezliği şikayetiyle Hakkari’den Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Van Eğitim ve Araştırma Hastanesine getirilen 1 yaşındaki Medine Duran’a, doğumsal bir kalp hastalığı olan fallot tetralojisi tanısı konuldu. Eş zamanlı olarak akciğer atardamarlarında gelişme kusuru olan Medine bebeğe, Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Dr. Emrah Şişli ve ekibi tarafından riskli bir kalp ameliyatıyla tam düzeltme operasyonu gerçekleştirildi. Ameliyattan 18 saat sonra ağır bir kalp yetmezliğine giren ve yaklaşık 5 dakika süre ile kalbi duran bebek, kalp dolaşım destek cihazına bağlandı. Kalp dolaşım destek cihazına bağlı olarak hayata tutunan minik Medine, 4 gün sonra destek cihazından başarı ile ayrıldı. 25 gün süreyle çocuk yoğun bakım ünitesinde takip ve tedavileri yapılan bebek, sağlıklı bir şekilde taburcu edildi.

Gerçekleştirilen başarılı operasyonla ilgili gazetecilere konuşan Opr. Dr. Emrah Şişli, Medine bebeğin Van’da başarılı kalp dolaşım destek cihazı uygulaması sonrası hayata tutunan ilk çocuk hasta olduğunu belirtti. Şişli, “Kalp dolaşım destek cihazını 4’üncü günün sonunda başarılı bir şekilde hastamızdan ayırdık. Cihazdan ayırma süreci sonunda da 25 gün yoğun bakımda kalan hastamızı servisimize aldık. Daha sonra da sağlıklı bir şekilde taburcu ettik” ifadelerini kullandı.

Doktorlar olarak en gururlu günlerinden birini yaşadıklarını ifade eden Uzm. Dr. Osman Yeşilbaş ise “Bu tür olumlu haberler bizi mutlu ediyor. 1 yaşındaki hastamızı ameliyat ettikten sonra, çocuk yoğun bakım ünitemize aldık. Sonrası kalp yetmezliği gelişen hastamıza yapay kalp, akciğer dolaşımı sağlanan çok nadir merkezlerde yapılan bir cihaza bağlamak zorunda kaldık. 4 gün boyunca hastamızı tedavi ettik. Kalp yetmezliği düzeldikten sonra cihazdan başarıyla ayırdık” şeklinde konuştu.

Anne Fatma Duran da Medine’nin doğuştan kalp hastası olduğunu belirterek, operasyonu gerçekleştiren hastane doktorlarına teşekkür ettiğini dile getirdi.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin