Kadınlara ücretsiz mamografi çağrısı

0
Kadınlara ücretsiz mamografi çağrısı

Ege Onkoloji Radyoterapi Merkezi Genel Koordinatörü Füsun Gökçe: “Ücretsiz mamografi taraması yapan Kanser Erken Tanı ve Tarama Merkezleri’ne düzenli aralıklarla gidin”

Ege Onkoloji Radyoterapi Merkezi Genel Koordinatörü Füsun Gökçe, kanserde erken tanının çok önemli olduğunu belirterek, kadınlara ücretsiz mamografi taraması yapan Kanser Erken Tanı ve Tarama Merkezleri’ne düzenli aralıklarla gitmeleri konusunda uyarıda bulundu.

Kadınlara ücretsiz mamografi çağrısı
Ege Onkoloji Radyoterapi Merkezi Genel Koordinatörü Füsun Gökçe

Gökçe, Güzelbahçe Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen etkinlikte ilçe halkına kanserden korunmanın yollarını anlattı. Kanserden korunmada erken tanının önemine değinen Gökçe, “Kanser oluşumunda beslenme, yaşam biçimi, stres, genetik gibi faktörlerin etkili olduğunu biliyoruz. Bu yüzden kanserden korunmak için beslenmemize, yaşam şeklimize dikkat etmeliyiz. Spor, sağlıklı beslenme, stresten uzak durmak sağlıklı birey olma yolunda atılacak ilk adımlardır” dedi.

Türkiye’de akciğer, mide, karaciğer ve kolon ve meme kanserinin sık olarak görüldüğüne dikkat çeken Gökçe, “Kanserde erken tanı çok önemlidir. Türkiye’de 1992 yılında Kanser Erken Tanı ve Tarama Merkezleri (KETEM) kuruldu. İlk olarak Ankara, İzmir, Antalya, Samsun, Erzurum, Edirne, Eskişehir illerinde KETEM merkezleri kuruldu. Halkımızın ücretsiz faydalanabildiği KETEM’ler kanser tarama ve ön tanıda önemli bir işlevi yerine getirmektedir” diye konuştu.

“Erken tanı kanseri azaltabilir”

Meme kanserinden mamografinin erken tanı için çok önemli olduğunu ifade eden Gökçe, “Mamografi ile 50-69 yaş grubu kadınlarda yapılan tarama ile meme kanseri mortalitesinde yüzde 15-25 arasında azalma elde edileceğine dair yeterli kanıt bulunmaktadır. Erken tanı ile kanserler 3’te 1 oranında azaltılabilir. Erken tanı halinde yapılan tedavi daha etkindir. Bu konuda halkın sürekli bir eğitime tabi tutulması gerekmektedir” ifadelerini kullandı. (İHA)

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin