Julian Assange davasında söz sırası BM Raportörlerinde

Sputniknews ve RTBF’te yayınlanan habere göre; ABD’nin casusluk karşıtı yasalar kapsamında talep ettiği WikiLeaks kurucusu Julian Assange’nin iade duruşması, sağlık nedenleriyle perşembe günü Westminster mahkemesi tarafından ertelendi. Assange’ın Belmarsh Hapishanesi’nden video konferans aracılığıyla görülmesi planlanan duruşmanın avukatlarının sağlık durumunun kötü olduğunu iddia etmesi üzerine 12 haziran tarihine ertelendi.

Assange’ın avukatı Per Samuelson, geçen cuma günü sağlığının “kendisiyle normal bir konuşma yapabilmeye elvermediğini ve konuşma güçlüğü çektiğini” söyledi. “Belmarş Hapishanesinde geçen yedi hafta boyunca sağlığı bozulmaya devam etti ve çok zayıfladı, hapishane yetkilileri onu hastaneye nakletme kararı aldılar” dedi.

Juian Assange, BM raportörüne göre “psikolojik işkence” belirtileri gösteriyor

AFP’ten alınan habere göre; Julian Assange’ı doktorlar eşliğinde 9 mayıs tarihinde ziyaret eden BM’in bağımsız bir insan hakları uzmanı ve uluslararası hukuk profesörü olan Nils Melzer, 31 Mayıs  günü yapmış olduğu basın bildirisinde; “kendisi birkaç yıl boyunca maruz kaldığı psikolojik işkencenin tüm belirtilerini göstermektedir.Julian Assange’a uygulanan toplu zulüm derhal sona ermeli!” dedi. Melzer ayrıca; WikiLeaks’in kurucusunun casusluk yapmakla suçlandığı Amerika Birleşik Devletleri’ne iade edilmemesi gerektiğini de ekledi.

Tıp uzmanlarının kapsamlı tıbbi muayenesinden sonra Melzer, “Assange’nin sağlığının birkaç yıl boyunca maruz kaldığı düşmanca ortamdan ciddi şekilde etkilendiğini Fiziksel hastalıklara ek olarak, uzun süredir psikolojik işkenceye, kronik kaygıya ve yoğun psikolojik travmaya maruz kalmanın tüm tipik semptomlarına sahip. Assange, birkaç yıl boyunca, kümülatif etkileri yalnızca psikolojik işkence olarak tanımlanabilecek şiddetli acımasız, insanlık dışı veya aşağılayıcı muamele veya ceza biçimlerine kasten maruz bırakılmıştır, dedi.

ABD adaleti, geçen hafta casuslukla mücadele yasaları dahil olmak üzere Julian Assange hakkında on yedi yeni suçlamada daha bulunduğunu duyurdu. Melzer; “ABD’ye iade edilmek zorunda kalırsa, ifade özgürlüğü de dahil olmak üzere insan haklarını ciddi bir şekilde ihlal eden risklerle karşı karşıya kalacaktı Gelecekte daha fazla suçlamada bulunulursa, bu hapis cezasına veya belki de ölüm cezasına yol açabilir” dedi.

WikiLeaks 2010’da ABD’de gizli istihbarat belgelerini yayınladığından beri, “sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde değil aynı zamanda Birleşik Krallık’ta,  İsveç’te ve daha yakın zamanda Ekvador’da, Assange’a yönelik amansız ve sınırsız bir yıldırma ve hakaret kampanyası yapıldı.

ABD’nin iade talebinin ardından, Ekvator’un İngiltere  Büyükelçiliğinde yedi yılı bir ofiste geçirdikten sonra 11 Nisanda tutuklandı.  WikiLeaks’in 250.000 diplomatik yazışma ve ABD ordusunun Irak ve Afganistan’daki faaliyetleri hakkında yaklaşık 500.000 gizli belge yayınladıktan sonra ABD adaletinden kaçmak için 2012’de Ekvator elçiliğine sığınmıştı. Mayıs ayı başlarında, geçici tahliye koşullarını ihlal ettiği için bir İngiliz mahkemesi tarafından 50 hafta hapis cezasına çarptırıldı. İsveç de 2010 yılındaki tecavüz iddiasıyla ilgili kovuşturma başlattı. Halen İngiltere’nin Belmarsh Hapishanesi Cezaevi Hastanesinde tedavi gören Assange’ın, suçlu bulunursa ABD’de 175 yıllık bir toplu hapis cezasına çarptırılabileceği öğrenildi.


Oya Tronscorff / Paris

 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin