Japon kültürü Caddebostan’a taşınıyor

Japon kültürü

İsminizi Japonca yazmak, kimono giymek ya da geleneksel çay seremonisi izlemek istiyorsanız Kadıköy’de 3 Mart’a kadar sürecek Japon Kültür Festivali’ne gidebilirsiniz.

“Japon Kültür Festivali 25 Şubat-3 Mart tarihleri arasında Kadıköy Belediyesi ev sahipliğinde Caddebostan Kültür Merkezi’nde gerçekleşiyor.

Asya kıtasının iki ucunda bulunan Japonya ve Türkiye arasındaki dostluk, sanat ve kültür köprüsünü bu festivalle sağlamlaştırmak için gerçekleştirilen festivale Kadıköy Belediyesi ev sahipliği yapıyor. Japonya İstanbul Başkonsolosluğu himayesinde Caddebostan Kültür Merkezi’nde (CKM) gerçekleştirilen festivalde, Japon gelenekleri ve kültürü çeşitli yönleriyle tanıtılıyor. 25 Şubat’ta başlayan festival, 3 Mart2a kadar devam edecek.

Festivalin zamanlaması, Japonya’da her yıl geleneksel olarak şubat sonundan mart başına kadar kutlanan “Hinamatsuri”ye (Oyuncak Bebek Bayramı) uygun olarak seçildi. Bu bayramda, özellikle kız çocuğu olan evlerde bahtının açık, kısmetinin bol olması için el yapımı oyuncak bebekler sergileniyor. Festival kapsamında bu gelenek Kadıköy’e taşınarak; Japon bebekleri merdivenli kırmızı bir kaide üzerinde sergilenecek.

Festivalin teması da “Çocuk ve Hayal” olarak belirlendi, etkinlikler çocuklara ve çocuk olmayı unutmamış yetişkinlere yönelik olarak planlandı.

Japon kültürü 1
Japon Kültür Festivali programı

İlginç etkinlikler var

Bir hafta sürecek olan festival sadece Japon kültürünü Türkiye’de tanıtmayı amaçlamıyor, aynı zamanda iki kültür arasında karşılıklı etkileşimi de hedefliyor. Japon ve Türk sanatçıları bir araya getiren “NİTTOTEN 6” resim sergilerinin bu yılki özel konuğu Japonya’nın en ünlü çocuk kitabı yazar ve çizerlerinden olan Kobayashi Yutaka olacak.

Festivalde ikebana (çiçek düzenleme sanatı), bonsai atölyeleri düzenlenecek; katılımcılara kimono giydirilecek ve fotoğraf çekimi olacak; sumie (mürekkep sanatı), shodo (Japon kaligrafisi), origami (kağıt katlama) dersleri verilecek; Japon çocuk oyunları atölyeleri olacak; Japon dansı ve kılıç sanatı (İaido) gösterileri yapılacak; geleneksel Japon çay töreni canlandırılacak; Japon oyunu ‘Go’ turnuvası olacak; Japon filmleri gösterilecek.

Festivaldeki pek çok etkinliğe katılım ücretsiz ancak önceden kayıt yaptırmak gerekiyor www.japonsanat.com

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin